Jak poradzić sobie z wodą na oknach? Skraplanie wody na szybach

Remigisz Szulc
13.02.2020

Pojawiająca się na powierzchni okien para wodna, przechodząca w duże krople frustruje, zwłaszcza osoby, które niedawno dokonały wymiany stolarki okiennej. Większość osób myśli, że jest to wyraźny wskaźnik wadliwej konstrukcji lub montażu okien. W większości przypadków nie jest to prawdą. Dlaczego więc pojawiają się skropliny? Jak z nimi walczyć? Kiedy należy się tym przejmować?

Pojawiająca się na powierzchni okien para wodna, przechodząca w duże krople frustruje, zwłaszcza osoby, które niedawno dokonały wymiany stolarki okiennej. Większość osób myśli, że jest to wyraźny wskaźnik wadliwej konstrukcji lub montażu okien. W większości przypadków nie jest to prawdą. Dlaczego więc pojawiają się skropliny? Jak z nimi walczyć? Kiedy należy się tym przejmować?

Para i krople wody na oknach - przyczyny

Zarówno parowanie, jak i pojawianie się kropel wody na powierzchni szyby nie świadczy o jej defekcie. Za tymi zjawiskami stoją naturalne procesy fizyczne i bardzo często są oznaką wysokiej szczelności zamontowanych okien. Para pojawiająca się na wewnętrznej powierzchni szyby (od strony mieszkania) pojawia się, gdy ciepłe i wilgotne powietrze ma kontakt ze stosunkowo chłodnym oknem. Wówczas oddaje ono część swojego ciepła, razem z zawartą w nim wilgocią. Inną przyczyną parowania jest wysoka szczelność okien, co powoduje, że bardzo wilgotne powietrze w mieszkaniu (np. podczas gotowania, prania czy brania kąpieli) kumuluje się, nie mogąc oddać zawartej w sobie wody. Parujące okna są wówczas jednym z pierwszych symptomów zbyt słabej wentylacji w mieszkaniu, co uwidacznia się zwłaszcza zimą, kiedy niechętnie otwieramy okna. 

Para wodna wewnątrz okna

Nieco innym problemem i bardziej złożonym jest pojawianie się pary wodnej i kropek wody we wnętrzu okna, w przestrzeni pomiędzy oknami. W skrócie - pojawienie się pary wodnej w tej przestrzeni oznacza, że utraciła ona swoją szczelność i nie zapewnia już pierwotnej izolacyjności. Jeśli zauważymy to w nowych, niedawno wymienionych oknach, należy ten fakt bezzwłocznie reklamować - jest to istotna wada szyby, która podlega pod reklamację. Jednak, jeśli dochodzi do niej po latach, trzeba się z tym faktem pogodzić, jako z naturalnym objawem zużycia, przewidzianym zresztą i opisanym w Polskich Normach. Dobrej jakości szyb zespolona powinna jednak zapewnić sensowną izolację przez co najmniej 10 lat. 

Jak zapobiegać parowaniu szyb?

Choć nie świadczy o żadnym defekcie, parowanie szyb od wnętrza może nam przeszkadzać - nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również prowadzi do pleśnienia znajdujących się wokół okna powierzchni, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak mu zapobiegać?

Przede wszystkim należy usunąć główną przyczynę problemu - w większości przypadków jest to za słaba wentylacja w mieszkaniu. Zalecane wartości wewnątrz pomieszczeń to wilgotność na poziomie 40-50%, po jego przewyższeniu zacznie koncentrować się para i skropliny. Co ciekawe problem ten występuje częściej w domach jednorodzinnych, ponieważ w blokach z natury powietrze cechuje się mniejszą wilgotnością. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, pomocna może okazać się inwestycja w wentylację mechaniczną, albo skorzystać z nawiewników okiennych - te niewielkie, odpowiednio wyprofilowane podłużne otwory w oknach (lub ścianach) umożliwią powolną wymianę gazową w pomieszczeniu. Jeśli jesteśmy na etapie wymiany okien, to najlepszym rozwiązaniem może być zakup okien z mikrowentylacją - czyli takim ustawieniem zamka, które umożliwia zmniejszenie nacisku skrzydła na uszczelkę i delikatną, stopniową wentylację. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.