Brama garażowa, zwłaszcza wyposażona w automatyczny napęd, to ogromna wygoda dla zmotoryzowanych mieszkańców domu. Jej bezawaryjna praca zależy w głównej mierze od jakości montażu, a z tym niestety różnie bywa. Jeśli montaż przeprowadzą amatorzy, to brama w krótkim czasie stanie się tylko źródłem wiecznych problemów. Dlatego uczulamy, aby bardzo skrupulatnie podejść do odbioru nowej bramy garażowej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
To absolutnie najważniejsza kwestia. Automat dobrej klasy, który został dobrze dobrany do rozmiaru i ciężaru bramy, nie powinien mieć najmniejszych problemów z jej unoszeniem i zamykaniem. Sprawdź, jak długo trwa cała sekcja – jeśli np. minutę, to jest zdecydowanie za długo, co może świadczyć o tym, że automat jest za słaby (a więc wkrótce ulegnie awarii).
Podczas pracy automatu zwróć uwagę, czy nie dobiegają z niego niepokojące dźwięki (metaliczne stuki, piski). Jeśli brama jest wyposażona w system ostrzegania przed przeszkodą, to uruchom go i sprawdź, czy konstrukcja na pewno się zatrzyma. Tu chodzi przecież o bezpieczeństwo, zwłaszcza dzieci.
Każda brama automatyczna powinna mieć opcję awaryjnego otwarcia i zamknięcia w razie np. dłuższej przerwy w dostawach energii. Monterzy mają obowiązek przeszkolić się z obsługi tego rozwiązania.
Koniecznie sprawdź (kilkakrotnie!) czy rozłączanie na pewno działa, a także – o czym wielu inwestorów zapomina – czy w ogóle jesteś w stanie otworzyć bramę ręcznie. Jeśli nie, możesz zlecić np. montaż dodatkowego uchwytu lub zasilania awaryjnego (UPS).
Zachęcamy do tego, aby na odbiór bramy umówić się dopiero po pełnej dobie jej eksploatacji. Chodzi tutaj o to, by inwestor miał możliwość sprawdzenia, jak brama zachowuje się np. przy dużym nasłonecznieniu oraz w momencie spadku temperatury. Tutaj lubią czasami pojawiać się różne „kwiatki”.
Przykładowo: gdy w południe na bramie ostro operują promienie słoneczne, panele zaczynają puchnąć, w efekcie czego brama się nie domyka lub w ogóle nie otwiera (jest to wina niskiej jakości materiału). Jeśli podobne problemy występują przy niskiej temperaturze, wina może leżeć po stronie nieprawidłowego montażu lub zastosowania nieoryginalnych elementów montażowych.
Jeśli podpiszesz odbiór bramy bez wcześniejszego sprawdzenia wymienionych rzeczy, to licz się z wysokim ryzykiem częstych wizyt serwisu gwarancyjnego. Pamiętaj przy tym, że najpoważniejsze awarie zwykle zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie, np. w sobotnie popołudnie czy wcześnie rano, gdy spieszysz się do pracy. Lepiej więc sobie tego oszczędzić.
Na koniec rada: jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie ocenić poprawność montażu bramy, poproś o pomoc kogoś, kto ma doświadczenie w obsłudze bramy z automatem, np. sąsiada.