Jak powstały koszulki z sitodrukiem?

Maciej Piwowski
03.11.2022

Wybieranie unikatowych produktów spośród milionów dostępnych w sklepach, to nie lada gratka. Czasem trzeba się porządnie naszukać, aby znaleźć coś naprawdę interesującego. W przypadku koszulek mamy spory wybór, w tym te z nadrukami. Zobaczmy, jak one powstały.

Krótka historia korzystania z sitodruku

To zaczęło się na Dalekim Wschodzie, a dokładniej w Japonii, gdzie dużą wagę poświęcono na tworzenie unikatowych wzorów na kimona i inne tkaniny użytkowe za pomocą pierwowzoru sitodruku. Sztuka zdobienia była dość szeroko rozpowszechniona i bardzo ceniona, toteż twórcy i artyści starali się sprostać oczekiwaniom bogatych rodów. W XII wieku nastąpił przełom i zaczęto tworzyć szablony do wielokrotnego zdobienia tkanin czy papieru, jednak sitodruk, jaki znamy obecnie, datuje się na XIX wiek. To właśnie wtedy zaczęto stosować siatkę (szablon) z ludzkich bądź zwierzęcych włosów i wypełniać go farbą.

Ostatecznie w połowie XX wieku z techniki tej zaczęli czerpać także rozmaici artyści pop - art i op - art, i najsłynniejszy z nich Andy Warhol. Z biegiem czasu modernizowano korzystanie z sitodruku, zmieniano szablon na taki z włókien syntetycznych, naturalnych lub wykonany z metalu. Rozróżniamy sita ze względu na wielkość jego otworów, co ważne jest przy określonych wzorach. Sito, generalnie odpowiada za nadanie wzoru, który później będziemy przenosić na dany materiał za pomocą specjalnych farb (wodne, plastizolowe, wywabowe, CMYK) i rakli (rączka z gumą). Proces ten możemy wykonać w domowym zaciszu, posługując się prostym zestawem do sitodruku. Jeśli zależy nam na bardziej zmechanizowanej produkcji, wówczas trzeba zainwestować w odpowiednie maszyny, dzięki którym cały proces będzie bardziej sprawny, profesjonalny i szybszy.

Koszulki z sitodrukiem

Koszulki to bardzo powszechna część stroju zarówno dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Na rynku jest cała masa rozmaitych koszulek, T-shirtów, pośród których znajdziemy i te wykonane metodą sitodruku. Często odpowiedzialne za to są bardziej kameralne, mniejsze firmy, które robię nadruki na zamówienie. Liczy się przede wszystkim pomysł na szablon, który przyciągnie klientów i spełni ich oczekiwania. Można wybrać z gotowych koszulek oferowanych przez firmy tekstylne lub takie zajmujące się stricte nadrukami. Istnieje także opcja na wykonanie indywidualnego zlecenia, które będzie z pewnością oryginalne i w dobrej jakości. W internecie znajdziemy interesujące nas informacje na ten temat.

Wystarczy poświęcić trochę czasu, aby znaleźć pasjonatów, których prace przypadną nam do gustu. Równie dobrze możemy dostarczyć gotową grafikę lub zlecić jej wykonanie przez profesjonalistów. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a także od środków przeznaczonych na ten cel. Jeśli zdecydujemy się na koszulkę tworzoną za pomocą sitodruku, wówczas możemy mieć pewność, że posiadamy strój trwały ale i wyjątkowy.

Zalety sitodruku na koszulkach

Wysoko ceniona jest głębia kolorów oraz wyrazistość powstałych za pomocą sitodruku nadruków. Z pewnością, aby powstał pożądany wzór w dobrej jakości, potrzebne są dobre materiały, wiedza o ich zastosowaniu, w tym dobór odpowiednich farb, a nade wszystko umiejętności osoby obsługującej sitodruk. Trwałość nadruków wykonanych omawianą techniką, jest ceniona w przemyśle tekstylnym. Mówi się, że jest to jedna z trzech najtrwalszych metod zdobienia materiałów. Wyżej stoją jedynie haft komputerowy oraz druk sublimacyjny, które są zgoła odmiennymi technikami. Zatem trwałość a zatem i wytrzymałość, są charakterystyczne dla tego typu koszulek.

Należy jednak pamiętać o ważnych zasadach podczas użytkowania i prania koszulek z nadrukiem. Jest ich trzy i zaliczają się do nich: temperatura prania do 40 stopni, wywinięcie materiału na lewą stronę, zakaz prasowania nadruku. Jeśli będziemy pamiętać o tych prostych wskazówkach, nasze koszulki z ulubionymi nadrukami będą z nami przez wiele lat.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie