Jak prawidłowo oddychać w komorze hiperbarycznej?

Marek Szydełko
15.03.2023

Tlenoterapia hiperbaryczna nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce, jednak coraz większa grupa pacjentów decyduje się na skorzystanie z tej nowoczesnej i nieinwazyjnej metody leczenia wielu schorzeń. Czym jest komora hiperbaryczna i jak w niej oddychać?

Tlenoterapia hiperbaryczna - wskazania i zalety

Tlenoterapia hiperbaryczna przeprowadzana jest w komorze hiperbarycznej (HBOT), czyli specjalnym urządzeniu, skonstruowanym specjalnie do zabiegów. Tlenoterapia jest metodą udowodnioną i przebadaną naukowo, a dodatkowo skuteczną i nieinwazyjną. Działanie komory hiperbarycznej opiera się na dostarczeniu ciśnienia nawet 15 razy wyższego niż to, którym ludzie oddychają na co dzień. Medyczne komory hiperbaryczne, o ciśnieniu 3.2 ATA umożliwiają leczenie wielu schorzeń. Do najważniejszych wskazań do zabiegów można zakwalifikować:

  • stany zapalne, choroby trudne do zdiagnozowania, w tym choroby cywilizacyjne;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • leczenie kontuzji i urazów, a także pomoc w rehabilitacji;
  • grypa, ostre infekcje płuc, w tym COVID-19;
  • problemy ze wzrokiem, w tym AMD;
  • borelioza;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • chroniczne zmęczenie;
  • podniesienie wydolności organizmu, także u sportowców. 

Zgodnie z dotychczasowymi danymi naukowymi, HBOT może być metodą stosowaną do leczenia ponad 100 różnych schorzeń. Dodatkowo tlenoterapia ma działanie anti-aging i działa korzystnie na wygląd skóry twarzy i ciała. Zabiegi, wykonywane w serii (od kilku do kilkudziesięciu) mogą przynieść ulgę w wielu schorzeniach, z którymi pacjent nie był w stanie sobie wcześniej poradzić. Komory hiperbaryczne dedykowane są więc wszystkim osobom, które chcą zadbać o swoje zdrowie i poprawić kondycję somatyczną oraz psychiczną swojego organizmu. 

Jak oddychać w komorze hiperbarycznej?

Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa około 120 minut. Przed wizytą pacjent otrzyma najważniejsze informacje na temat przygotowania do tlenoterapii. Szczególne znaczenie ma oczywiście sprawdzenie, czy dana osoba nie cierpi na chorobę, która może być przeciwwskazaniem do zabiegu. W przypadku kobiet w ciąży, zabieg nie jest raczej wykonywany, jednak zastosowanie terapii zawsze należy rozważyć indywidualnie i dopasować do potrzeb pacjenta. Przed zabiegiem najlepiej ubrać się w bawełniane i wygodne ubrania. Pacjent nie powinien brać ze sobą żadnych dodatkowych przedmiotów, ponieważ mogą one generować iskry przeciwbaryczne. Tym samym paski, biżuterię, okulary i inne przedmioty oraz dodatki należy zostawić poza komorą. W trakcie zabiegu nie należy mieć również makijażu na twarzy oraz pomalowanych paznokci. Pacjenci w czasie tlenoterapii powinni oddychać normalnie, a więc tak samo jak w czasie innych aktywności życiowych. Zdecydowanie najlepiej zdecydować się na zabiegi wykonywane codziennie, ponieważ przynoszą one najlepsze rezultaty. 

Jeśli interesuje cię komora hiperbaryczna w Poznaniu, sprawdź stronę Oxomedica i dowiedz się więcej.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie