Jak projektować do drukarki 3d? – czyli jak sprawić, aby nasz druk 3D wyszedł idealnie

Marta Szydełko
29.07.2019

Druk 3D zdobywa coraz większą popularność jako technika wytwarzania przedmiotów. Podstawowym źródłem danych, pozwalających na wykonanie obiektu, przy pomocy druku 3D jest odpowiednio przygotowany model 3D. W jaki sposób odpowiednio przygotować taki plik, aby móc później uzyskać wysokiej jakości model?

Po pierwsze – odpowiedni program do obróbki grafiki 3D

Jednym z najważniejszych czynników jest wybór odpowiedniego oprogramowania do tworzenia modeli 3D i odpowiednie kompetencje w zakresie wykonywania modeli wysokopolygonowych. Na rynku istnieje wiele bezpłatnych programów do obróbki grafiki 3D takich jak np. Blender. Posiada on szeroką społeczność użytkowników, która ułatwia naukę i prawidłowe zaprojektowanie modelu pod druk 3D.

Po drugie – właściwe zaplanowanie siatki i struktury technicznej modelu

Bardzo ważny czynnik w kontekście pracy z modelem 3D pod druk 3D. Siatka modelu musi być odpowiednio gęsta, w celu uzyskania dobrej dokładności druku. Dodatkowo należy pamiętać o prawidłowym oznaczeniu poszczególnych elementów obiektu, na wypadek korekt jak również poprawnego zaplanowania pivotów. Oczywiście na koniec równie istotny jest prawidłowy zapis modelu – preferowanym formatem jest STL – który jest jednym z domyślnych formatów, obsługiwanych przez większość drukarek 3D, takich jak np. Tower.

Po trzecie – proporcje oraz odpowiedni podział modelu

Uwaga, która dotyczy w szczególności modeli, planowanych jako duże obiekty. Już na etapie konstruowania detalu, należy zastanowić się nad prawidłowym podziałem siatki pod kątem druku 3D danego, wielkogabarytowego obiektu w częściach, by następnie móc wykonać łączenie np. przy pomocy kleju, po zakończeniu druku 3D. Istnieją także na rynku drukarki 3D wielkogabarytowe,  które pozwalają na wykonanie modeli jednorodnych takie jak np. Tower serii Volumer. Cenę drukarki 3D wielkogabarytowej sprawdzisz na stronie marki Tower.

Podsumowanie – o czym trzeba pamiętać projektując model 3D pod potrzeby druku 3D?

Podsumowując, przy projektowaniu pod druk 3D, należy pamiętać o czynnikach technicznych, prawidłowym zapisie pliku produkcyjnego, jak również właściwym zaplanowaniu siatki modelu. Posiadając drukarkę 3D, warto pokusić się o kilka druków testowych o zaniżonej jakości, w celu dopracowania modelu 3D do finalnego wydruku.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.