Jak przechowywać zdjęcia, żeby ich nie utracić?

Krzysztof Jagielski
22.02.2021

W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada olbrzymią kolekcję zdjęć. Z pewnością przyczyniła się do tego technologiczna rewolucja, która dotknęła także nasze telefony. W dzisiejszych smartfonach posiadamy doskonałej jakości aparaty fotograficzne, z których niezwykle chętnie korzystamy. Jeżeli chcemy uświadomić sobie, jak duża zmiana dokonała się w stosunkowo krótkim czasie, to wystarczy sprawdzić, od kiedy dysponujemy możliwością tak łatwego wykonywania zdjęć.

Pierwszy telefon z aparatem powstał w 2000 roku, był to produkt firmy Samsung i pozwalał na wykonanie 20 zdjęć. Fotografie, które wykonywaliśmy tym urządzeniem, posiadały rozdzielczość 0,35 MPix, co w porównaniu z dzisiejszymi standardami wygląda zabawnie. Obecnie smartfon podłączony do chmury umożliwia wykonanie niemal nieograniczonej ilości zdjęć, a wielkość matrycy w niektórych urządzeniach może konkurować z profesjonalnymi aparatami. 

Większość posiadaczy smartfonów niemal nałogowo pstryka zdjęcia. Mała część wykonanych fotografii ląduje na serwisach społecznościowych, a zdecydowana większość zalega na karcie pamięci telefonu. 

Co zrobić, aby łatwo nie stracić zdjęć?

Niestety zdarzają się awarie sprzętu. Jeżeli mamy nawyk przechowywania zdjęć w jednym miejscu, czy to na smartfonie, czy dysku laptopa powinniśmy liczyć się z ryzykiem utraty danych. Nasze urządzenia mogą ulec uszkodzeniu i wtedy cała kolekcja, którą niekiedy tworzyliśmy przez wiele lat, w jednej chwili może bezpowrotnie zniknąć. Jak w takim razie możemy temu zaradzić?

Najprostszą metodą jest tworzenie kopii zapasowej  plików w chmurze. Możemy w tym celu skorzystać ze znanej usługi - "zdjęcia Google".  Jest to bardzo wygodny sposób, na tworzenie kopii zapasowej zdjęć, do których zyskujemy niezwykle wygodny dostęp z każdego urządzenia. Kolejną ciekawą propozycję oferuje Dropbox, oraz OneDrive czyli produkt Microsoftu. Oczywiście możemy znaleźć dużo więcej usług tego typu, jednak powyższe są zdecydowanie najpopularniejsze.

Oczywiście zdarza się, że możemy nie chcieć umieścić wszystkich zdjęć u zewnętrznego usługodawcy. W takim razie koniecznie pamiętajmy, aby wykonywać kopię najważniejszych plików na dodatkowym nośniku danych. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dysku zewnętrznego. Już za około 100 zł możemy zakupić urządzenie o pojemności 500 GB, które prawdopodobnie zmieści większą część naszej fotograficznej kolekcji. 

Co zrobić z naszymi najlepszymi zdjęciami?

Z pewnością posiadamy wiele zdjęć, które szczególnie cenimy. Mogą to być fotografie upamiętniające ważne chwile z naszego życia, mogą nimi być przypadkowe ujęcia, które zachwycają kompozycją i barwami. Tego typu fotografie warto zamienić w materialne odpowiedniki, czyli zdjęcia papierowe. Wywoływanie zdjęć to w obecnych czasach popularna i tania usługa. Dzięki niej nie tylko zabezpieczamy nasze zdjęcia przed kaprysami technologii, ale także sprawimy sobie niepowtarzalną pamiątkę. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie