Jak rozpoznać zaćmę

Krzysztof Jagielski
28.02.2020

Objawy zaćmy są często przez długi czas nierozpoznawalne, dlatego tak istotne jest, aby przy pierwszych problemach z pogorszeniem się jakości widzenia i zmętnieniem obrazu, sprawdzić u okulisty, czy nie mamy z nią do czynienia. Zaćma bywa nazywana podstępnym złodziejem wzroku, bowiem potrafi ukrywać się latami, powodując stopniowo coraz większy dyskomfort i utratę dobrej jakości życia. Jak rozpoznać zaćmę, co ją powoduje i jak można jej przeciwdziałać?

Przyczyny występowania zaćmy

Zaćma to choroba oczu, która najczęściej wiązana jest z wiekiem. Chorują bowiem na nią najczęściej osoby po ukończeniu 50. roku życia. Wśród innych czynników ryzyka uznawanych za przyczynę występowania tego schorzenia uznaje się nadmierną ekspozycję na szkodliwe dla wzroku promieniowanie UV, palenie papierosów, źle zbilansowaną dietę czy uwarunkowania genetyczne w rodzinie.

Jakie mogą być pierwsze objawy zaćmy?

Zaćma może zostać wykryta podczas rutynowej kontroli okulistycznej, dlatego tak istotne jest dla osób, które ukończyły 50. rok życia poddawanie się regularnym badaniom wzroku, najlepiej co dwa lata, bez względu na pogarszanie się widzenia. Pacjenci cierpiący na zaćm najczęściej nie dostrzegają jej pierwszych objawów, bowiem schorzenie to dotyka najczęściej najpierw jednego oka, podczas kiedy drugim kompensują niedogodności widzenia. Jeżeli więc dostrzegasz u siebie następujące objawy:

- słabnącą ostrość widzenia,

- złe widzenie w słabym świetle i wieczorem,

- wrażenie widzenia jak przez mgłę,

- chęć zmiany mocy dotychczas noszonych okularów

koniecznie udaj się do okulisty, który będzie w stanie zbadać dokładnie oczy i zdiagnozować ewentualnie występującą zaćmę.

Co powoduje zaćmę?

Schorzenie to jest efektem mętnienia i utraty elastyczności gałki ocznej. Wraz z upływem lat w oku gromadzą się bowiem cząsteczki białka, których włókna grubieją i powodują zaburzenie załamywania się promieni światła w oczach. Soczewka mętniejąc traci swoje naturalne zdolności akomodacyjne, co utrudnia widzenie z bliska i daleka, w nocy czy zmniejsza widzialną głębię kolorów.

Leczenie zaćmy

Jednym sposobem na pozbycie się zaćmy (więcej informacji na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zacma) w przypadku utrudniania przez tę chorobę codziennego funkcjonowania jest operacja usunięcia zmętniałej soczewki i wstawienia w zamian za to implantu, który pozwala na odzyskanie dobrej jakości widzenia. Imituje on bowiem częściowo lub całkowicie zdolności akomodacyjne oka i pozwala na przywrócenia komfortu życia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o objawach zaćmy i jej leczeniu, sprawdź stronę Acuvue.pl.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie