Jak stosować krem pod oczy?

Marek Szydełko
16.11.2021

Skóra wokół oczu jest zupełnie inna niż ta pokrywająca resztę twarzy, w związku z czym potrzebuje specjalnej, dopasowanej do siebie pielęgnacji. Co zrobić, by przez wiele lat cieszyć się promiennym spojrzeniem wolnym od cieni i zmarszczek? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze kremu pod oczy?

Dlaczego skóra pod oczami wymaga specjalnej pielęgnacji?

Wydawałoby się, że dobrze dobrany krem nawilżający powinien nadawać się do pielęgnacji całej skóry na twarzy. W rzeczywistości jednak cera w okolicach oczu ma zupełnie inne cechy i potrzeby. Jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna, a co za tym idzie podatna na podrażnienia. Bardzo szybko widać na niej zmarszczki mimiczne i bruzdy. I jakby tego było mało, w okolicach tych często widać obrzęki i zasinienia, powodujące, że spojrzenie wydaje się zmęczone i ponure.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż mięśnie okalające oczy grają bardzo istotną rolę w naszej mimice. Oznacza to, że aby się uśmiechnąć lub wykonać grymas, naprzemiennie intensywnie je napinamy i rozluźniamy, co nie pozostaje bez wpływu na kondycję pokrywającej je skóry.

Krem pod oczy musi być więc zdecydowanie bardziej skoncentrowany i bogaty w składniki aktywne niż kosmetyki przeznaczone do całej twarzy. Jego zadaniem jest radzenie sobie z oznakami starzenia, rozświetlanie i poprawianie krążenia, a przy tym powinien mieć delikatną formułę, która nie podrażni i nie uczuli tej wrażliwej okolicy.

Jak stosować krem pod oczy?

Krem pod oczy najlepiej aplikować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Aby zmaksymalizować jego dobroczynne działanie, należy nakładać go pod oczami w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego, zaś na górnych powiekach – odwrotnie. Robiąc to, nie można naciągać skóry. Zamiast tego warto wykonywać ruchy wklepujące lub delikatnie uciskające. Natomiast jeśli mamy skłonność do powstawania obrzęków i zasinień, warto trzymać kosmetyk w lodówce. Chłodny krem pod oczy jeszcze lepiej poradzi sobie z tymi problemami, czyniąc nasze spojrzenie promiennym, młodzieńczym i wypoczętym.

Wartościowe składniki kremów pod oczy

Wybierając kosmetyk dla siebie, warto wziąć pod uwagę stan swojej skóry w tym miejscu oraz najbardziej pożądane przez siebie działanie. Krem pod oczy na cienie powinien zawierać składniki rozjaśniające, poprawiające krążenie i odbijające światło. Doskonale sprawdzą się takie substancje jak niacynamid, ekstrakt ze świetlika, kofeina, witamina C oraz różnego rodzaju drobinki rozświetlające. Z kolei krem pod oczy przeciwzmarszczkowy powinien mieć w składzie kolagen, kwas hialuronowy, peptydy, naturalne oleje, retinol lub ceramidy. 

Dodatkowo działanie standardowych kremów warto od czasu do czasu uzupełnić mocniejszymi, jeszcze bardziej skoncentrowanymi produktami. Świetnym wyborem będą płatki hydrożelowe, które przyniosą opuchniętym powiekom natychmiastową ulgą i wyraźnie poprawią wygląd okolic oczu np. przed sesją zdjęciową, ważnym spotkaniem lub wieczornym wyjściem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie