Jak uprawiać borówkę amerykańską

Andrzej Winnicki
28.09.2021

Lubisz smak borówki amerykańskiej? Żałujesz że w sprzedaży detalicznej jest taka droga? A nie myślałeś o tym, aby stworzyć własną uprawę w ogródku? Szukasz informacji o tym, jak prawidłowo uprawiać borówkę amerykańską, aby dawał duże plony, a owoce były naprawdę smaczne? Tutaj znajdziesz garść potrzebnych informacji.

Jaką ziemię lubi borówka amerykańska?

Pod względem podłoża, w którym borówka będzie rosła, jest to niezwykle wymagająca roślina. Aby cieszyć się obfitymi zbiorami, ziemia powinna mieć odczyn kwaśny. Jak to zrobić w miejscach, w których ziemia jest zwyczajowo zasadowa? Nie pozostaje nic innego jak tylko zastosowań nawozy, torfy lub wymienić ziemię na nową, kupioną w centrum ogrodniczym. Sadząc borówkę amerykańską w glebie zasadowej, krzaki mogą się nie przyjąć lub dawać bardzo słabe zbiory. Jeśli chodzi o nasłonecznienie, borówka amerykańska lub umiarkowane warunki. Przede wszystkim powinniśmy jej zapewnić zarówno trochę słońca, jak i trochę cienia. Najlepsze miejsce na sadzenie krzaków borówki amerykańskiej to okolice drzew, które przez połowę dnia zapewnią im cenny cień.

A może namiot lub szklarnia na borówkę amerykańską?

Jeszcze lepsze zbiory można pozyskać, kiedy borówka amerykańska będzie rosła w warunkach kontrolowanych, które zapewnia im foliowy namiot lub szklarnia. W takim miejscu borówka jest świetnie chroniona przed nagłymi zmianami temperatury, można również w zdecydowany sposób wydłużyć jej sezon wegetacyjny, dzięki czemu zbiory mogą być dwa razy większe. Oczywiście decyzja o tym, że kupujemy namiot lub szklarnię wiąże się z wydatkami. Jakiego rzędu? Klasyczny namiot foliowy wielkości 3x2 metry można zakupić już w kwocie 400 złotych. Im jego rozmiar będzie większy, tym proporcjonalnie wyższa będzie też cena. Alternatywą dla namiotu foliowego jest szklarnia. Tu jednak trzeba się liczyć z wydatkiem wyrażanym nie w setkach złotych, ale tysiącach. Szklarnia jest jednak trwalszym rozwiązaniem, które z powodzeniem będzie służyć kilkanaście lub więcej lat. Współczesne szklarnie są dodatkowo produkowane z bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych, dzięki czemu ich odporność na uszkodzenia mechaniczne jest wielokrotnie wyższa. Fajnie mieć własne uprawy borówki, ale przerażają cię związane z tym koszty? Nie musi tak być. Pożyczka przez internet zapewni ci niezbędne pieniądze, które możesz zyskać z dnia na dzień i natychmiast przystąpić do zakładania swojej uprawy.

Co zrobić z owocami borówki amerykańskiej?

Kiedy zbiory będą obfite, należy się zastanowić co można zrobić z zebranymi owocami borówki amerykańskiej. Możliwości jest wiele. Przede wszystkim owoce można mrozić i wykorzystać w przyszłości do deserów lub ciast. Można również je zamienić na przetwory i konfitury. Świeże owoce borówki nadają się również do spożywania na świeżo – są znakomitym źródłem witaminy C. Jeśli wielkość uprawy na to pozwala, nadmiar borówki można przeznaczyć na sprzedaż wśród swoich sąsiadów, rodziny i znajomych. Na pewno nie będzie brakować chętnych na zakup kilku litrów domowej borówki.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.