Jak ustalić wysokość alimentów?

Krzysztof Jagielski
23.03.2023

Orzekając o rozwodzie sąd decyduje też o przyznaniu alimentów np. na małoletnie dziecko. Jak ustalić wysokość alimentów? Kwota alimentów zależy od wielu czynników m.in. możliwości zarobkowych rodzica, a także bieżących potrzeb dziecka.

Utrzymanie dziecka należy do obowiązków rodziców. Jeśli dojdzie do rozwodu, to ten z rodziców, u którego dziecko nie mieszka na stałe zmuszony jest płacić drugiemu rodzicowi alimenty na dziecko. Alimenty to przede wszystkim pieniądze przeznaczone na utrzymanie dziecka. Czasami rodzic decyduje się jednak np. na opłacenie mieszkania, w którym dziecko zamieszka z drugim rodzicem lub np. weźmie na siebie koszt czesnego za szkołę czy ewentualnego leczenia. Alimenty na dziecko płaci się aż do osiągnięcia przez nie pełnoletniości, a czasami nawet dłużej, jeśli dziecko nie jest w stanie samo się utrzymać gdyż np. kontynuuje naukę.

Obowiązek alimentacyjny jest regulowany przez przepisy kodeksu cywilnego. Do zasądzenia alimentów dochodzi najczęściej podczas rozwodu, można jednak ubiegać się o to także później, składając pozew o alimenty do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego lub miejsca zamieszkania dziecka. Cały proces o alimenty może się ciągnąć nawet kilka miesięcy. Trzeba pamiętać, że pozwany musi mieć czas na to, aby sporządzić odpowiedź na pozew o alimenty. Sprawy o alimenty na dziecko należą do jednych z najczęściej rozpatrywanych przez polskie sądy. Przepisy regulujące obowiązek alimentacyjny w Polsce są dość restrykcyjne. W 2017 roku podwyższone zostały kary dla osób niewywiązujących się z obowiązku alimentacyjnego i obecnie może za to grozić nawet do dwóch lat więzienia.

Jak ustalić wysokość alimentów?

Aby sąd mógł podjąć właściwą decyzję, co do wysokości alimentów, warto wcześniej zgromadzić odpowiednie dokumenty, które wykażą wydatki ponoszone na dziecko i tym samym miesięczny koszt potrzebny na jego utrzymanie. Sąd weźmie też pod uwagę wiek dziecka, a także stan jego zdrowia i ewentualne koszty leczenia. Sąd może również powołać świadków, który potwierdzą, jak wygląda sytuacja finansowa zobowiązanego do płacenia alimentów czy koszty utrzymania dziecka. Równie ważne będą jednak także możliwości zarobkowe rodzica, który będzie zobowiązany do płacenia alimentów. Zgodnie z art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kwota alimentów musi być bowiem ustalona w oparciu o potrzeby uprawnionego, a także możliwości zobowiązanego. Sąd weźmie pod uwagę zarówno aktualną sytuację finansową rodzica, jak i możliwości uzyskania przez niego dochodu – wyjaśnia Tomasz Walczak, Radca Prawny.

Alimenty na dziecko nie mogą jednak zajmować całej pensji zobowiązanego. Sąd zastanawiając się nad tym, jak ustalić wysokość alimentów, musi pamiętać o tym, aby po opłaceniu alimentów rodzicowi zostawała odpowiednia kwota niezbędna na utrzymanie. Warto pamiętać, że kwota alimentów nie jest ustalana na stałe i jej wysokość może się zmienić. Możliwe jest ubieganie się zarówno o obniżenie, jak i podwyższenie alimentów. Zwiększenie kwoty jest możliwe w sytuacji np. gdy koszty utrzymania dziecka wzrosły lub sytuacja finansowa rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów znacznie się poprawiła. Obniżyć alimenty można z kolei np. w sytuacji gdy zobowiązany stracił pracę lub zachorował i tym samym nie jest już w stanie wywiązać się z obowiązku alimentacyjnego w ustalonej dotychczas wysokości. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy to alimenty mogą zostać nawet całkowicie uchylone. Zawsze jest to jednak decyzja sądu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie