Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Marek Szydełko
06.04.2022

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który pozwala na sfinansowanie spłaty szeregu innych zobowiązań, łącząc je w jedno o łącznej niższej kwocie raty. Chcąc skorzystać z takiego rozwiązania, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Jakie zobowiązania może objąć kredyt konsolidacyjny?

Pożyczka konsolidacyjna pozwala na sfinansowanie spłaty kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych instytucjach finansowych. Można nią jednak także objąć spłatę debetów, w tym zadłużeń na kartach debetowych, oraz koszty opłat i prowizji związanych z konsolidacją. Konsolidacja pożyczek niekiedy umożliwia uzyskanie dodatkowych środków na bieżące potrzeby (zwiększając przez to kwotę naszego łącznego zobowiązania), zależy to od oferty danej instytucji pożyczkowej. Pożyczka konsolidacyjna to zatem skuteczny sposób na poprawienie naszej płynności finansowej, a dzięki wykorzystaniu dodatkowych środków – także źródło inwestycji.

Co jest sprawdzane przy wnioskowaniu o kredyt konsolidacyjny?

Wnioskując o pożyczkę konsolidacyjną, musimy być przede wszystkim przygotowani na weryfikację naszej zdolności kredytowej, a więc sprawdzenie, czy będziemy w stanie dokonać spłaty zobowiązania w wyznaczonych terminach. Trzeba bowiem mieć na uwadze to, że pożyczka konsolidacyjna nie jest formą oddłużania. Nie mogą z niej zatem skorzystać osoby, które są zadłużone w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej) i w innych bazach informacji o dłużnikach. Nasza zdolność kredytowa jest badana na podstawie dochodów oraz kosztów ponoszonych przez nas w każdym miesiącu. Nie uzyskamy zatem pozytywnej decyzji ze strony wybranej instytucji finansowej, jeśli ponosimy co miesiąc wysokie koszty życia, mamy odnotowane opóźnienia w spłacie różnych kredytów i pożyczek albo nasz majątek zajął komornik. Co więcej, przy wnioskowaniu o kredyt konsolidacyjny, tak samo, jak to jest w przypadku szeregu innych kredytów gotówkowych, samochodowych czy też hipotecznych, zostaniemy poproszeni o przygotowanie określonych dokumentów, które zaświadczą o osiąganych przez nas dochodach. Może to być np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, odcinek z renty lub emerytury czy też wyciąg z konta bankowego, który wykaże osiągane przez nas dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Konsolidacja pożyczek – procedura

Procedura wnioskowania o kredyt konsolidacyjny nie należy zwykle do skomplikowanych. Oprócz osobistej wizyty w siedzibie danej instytucji finansowej konsolidacja zobowiązań jest także dostępna z poziomu bankowości elektronicznej albo aplikacji bankowej. Cały wniosek wypełnia się zwykle bez konieczności przygotowania dokumentacji papierowej. Sama decyzja o tym, czy pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych została nam przyznana, jest w ostatnich latach coraz częściej przesyłana mailowo lub w SMS-ie. Taką umowę akceptujemy następnie online, a wybrany przez nas kredytodawca już w ten sam lub kolejny dzień roboczy rozlicza się z instytucjami, w stosunku do których mieliśmy dotychczas zadłużenie. Obecnie z łatwością uzyskamy pożyczkę konsolidacyjną w ciągu kilku dni roboczych. To bardzo ważne, gdy potrzebujemy szybkiego oddechu w związku ze spłatą licznych zobowiązań.

Gdzie jest dostępny kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja pożyczek to produkt oferowany w wielu bankach i instytucjach finansowych działających na terytorium Polski. Wystarczy tylko, że sprawdzimy informacje na ten temat na ich stronach internetowych. O tym, jak możemy uzyskać taki kredyt oraz jakie warunki musimy spełnić, dowiemy się od doradcy na miejscu, telefonicznie lub online. Wśród instytucji, które mają ciekawą ofertę kredytu konsolidacyjnego, znajduje się m.in. Kasa Stefczyka. Skorzystamy tutaj z konsolidacyjnej Pożyczki FIT (RRSO: 8,35%) dostępnej bez wychodzenia z domu. Po pozytywnej weryfikacji naszego wniosku online, wraz z przygotowanym wcześniej zaświadczeniem o zatrudnieniu i dochodzie, możemy zyskać pożyczkę bez prowizji z możliwością spłaty pierwszej raty nawet za 60 dni. Pozwoli to na szybkie poprawienie naszej sytuacji finansowej.

 

Źródła:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-dostac-kredyt-konsolidacyjny-majac-dlugi

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/co-trzeba-zrobic-by-dostac-kredyt-konsolidacyjny/qcr8grl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie