Jak wybrać narty zawodnicze?

Krzysztof Jagielski
22.11.2022

Choć z pozoru może trudno odróżnić narty zawodnicze od tradycyjnych, mają one nieco inną konstrukcję. Dotyczy to sztywności, dynamiczności oraz węższej budowy. Masz już nieco większe doświadczenie na stoku i zastanawiasz się, jak wybrać narty zawodnicze? Podpowiadamy!

Wybierz narty do Twojego stylu jazdy

Przede wszystkim warto dopasować narty zawodnicze do płci i stylu jazdy. To dotyczy także klasycznych modeli, jednak w tym przypadku podział wygląda nieco inaczej. W sklepie możesz znaleźć:

  • narty multievent – przeznaczone dla dzieci,
  • slalomowe – to narty zawodnicze typu race, szybkie i wymagające, przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Dzięki nim można rozpędzić się do dużej prędkości, dlatego spełnią wymagania doświadczonych osób. Mają niesamowitą zwrotność, aby pokonywać dynamiczne skręty,
  • gigantowe – to wersje juniorskie i seniorskie, nieco dłuższe niż slalomowe, również zaliczają się do nart typu race. Pozwalają uzyskać dużą prędkość, są dość stabilne,
  • freestyle – coraz popularniejsze na rynku, dzięki nim można wykonywać śnieżne rewolucje,
  • skicross – przeznaczone do nowej dyscypliny narciarskiej, w której ściga się czterech zawodników po torze. Pozwalają na pełną kontrolę trasy przy dużej prędkości,
  • allmountain – uniwersalne narty, jednak mają duży promień skrętu, dzięki czemu są wykorzystywane przez doświadczonych narciarzy,
  • downhill – raczej dla seniorów, typowo zjazdowe narty, stosowane także w supergigancie. Mają niesamowicie długą konstrukcję i duży promień skrętu. 

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać narty zawodnicze, zwróć też uwagę na to, czy konkretny sprzęt spełnia normy FIS. Tylko wtedy masz pewność, że możesz w nich wystąpić w wyścigach i są przeznaczone dla doświadczonych sportowców. Podobną budowę mają modele Masters, które są dostępne np. w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/52-narty-zawodnicze. Świetnie sprawdzają się podczas wystąpień w zawodach amatorskich, a także do jazdy pod bramkami. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając narty zawodnicze?

Wiesz już, że narty zawodnicze trzeba dopasować do stylu jazdy. Na rynku znajdziesz zatem wiele wariantów, które różnią się od siebie konstrukcją i nowoczesnymi technologiami. Tak jak w przypadku innych modeli, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na długość nart. To ona ma wpływ na zachowanie podczas jazdy. Nie ma jednej złotej zasady, który wariant jest najbardziej uniwersalny dla zawodowców. Niektórzy wybiorą zatem długie narty gigantowe (dłuższe), a inni slalomowe (nieco krótsze), nawet jeśli ich wzrost jest identyczny. Przyjmuje się, że długie konstrukcje pozwalają na większą stabilność i płynność. Właśnie dlatego wykonywanie kontrolowanych łuków jest znacznie łatwiejsze. Krótsze narty zawodnicze są bardziej zwrotne i szybsze. Wszystko zatem zależy od tego, jaki styl jazdy preferujesz. 

Kolejny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę to promień skrętu, czyli taliowanie nart. Nazywa się go także radiusem i określa się w metrach. Podobnie jak w przypadku długości nart, ten parametr ma duży wpływ na to, jak zwrotny i szybki jest sprzęt. Podobnie jest z profilem bocznym, czyli rockerem. Pod względem technicznym, wpływa on na łatwość rozpoczynania skrętu na miękkim podłożu. Narty z mniejszym rockerem są przeznaczone na utwardzone trasy. Pod uwagę weź także szerokość nart, czyli radzenie sobie w miękkim śniegu. 

Kiedy będziesz przeglądać narty zawodnicze w sklepie, na pewno zauważysz, z jakich materiałów są wykonane. Producenci stosują wiele nowoczesnych technologii, które mają np. pomóc juniorom w łatwym manewrowaniu i zmienianiu krawędzi. Inne powłoki tworzą z kolei elastyczność, która gwarantuje skuteczne przenoszenie energii na tor. Dodatkowo możesz spotkać się z warstwami wzmocnionych materiałów (np. rdzeń z drewna bukowego i topoli, a także podwójna warstwa materiału titanal), które przekładają się na większą moc podczas zjazdów.

Kupuj narty zawodnicze tylko w sprawdzonych sklepach! Tam możesz liczyć też na fachową pomoc. Odwiedź Ski Race Center i postaw na wysoką jakość sprzętu. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie