Jak wybrać płyn do soczewek?

Remigisz Szulc
07.03.2023

Chcesz zmienić jednodniowe soczewki na dwutygodniowe lub miesięczne? Zatem musisz zdawać sobie sprawę z konieczności dokładniejszej pielęgnacji ich powierzchni. Po każdym zdjęciu musisz je dokładnie umyć i zdezynfekować. Jednak nie możesz stosować do tego wody. Niezbędny jest specjalny płyn do soczewek, który pozwoli Ci pozbyć się osadu białkowego, alergenów i innych zanieczyszczeń. Dlatego podpowiadamy Ci, jak wybrać płyn do soczewek, abyś mógł lub mogła cieszyć się komfortem i zdrowiem.

Czym jest płyn do soczewek?

Płyn do czyszczenia soczewek to niezbędny element wyposażenia każdej osoby, która nosi szkła kontaktowe. Z pomocą tego produktu skutecznie pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, dodatkowo zdezynfekujesz powierzchnię soczewek i zadbasz o przechowywanie ich w bezpiecznych warunkach. Dzięki temu nawet miesięczne szkła każdego dnia będą zachwycały wysokim poziomem nawilżenia. Będą też znacznie bardziej komfortowe do noszenia. 

Jaki skład powinien mieć płyn do soczewek?

To właśnie substancje, jakie zostały zawarte w płynie do soczewek, mają ogromny wpływ na skuteczność tego preparatu. Postaw na krótki skład – bez konserwantów, które mogłyby uszkodzić delikatną strukturę szkieł kontaktowych. Najważniejszym elementem jest hialuronian sodu, który ma działanie nawilżające. Poza tym to naturalna składowa ludzkiego filmu łzowego, dzięki czemu integruje się ze łzami człowieka, a tym samym tworzy dodatkową powłokę ochronną. W ten sposób wpływa na komfort korzystania z soczewek, a przede wszystkim podnosi wygodę.

Zwróć również uwagę na to, że hialuronian sodu ma właściwości regenerujące i ochronne dla oczu. Jednak nie jest to jedyny składnik, jaki powinien znaleźć się w płynie do soczewek. Bardzo przydatne są też substancje rozpuszczające białko i zanieczyszczenia, a do tego wykazujące działanie bakteriobójcze. Taki skład sprawia, że soczewki dwutygodniowe bądź miesięczne przez cały czas użytkowania będą świeże, komfortowe i bezpieczne dla oczu.

Jak płyn do soczewek warto wybrać?

Płyny wielofunkcyjne

Bez wątpienia multifunkcyjne płyny do soczewek kontaktowych to najpopularniejszy rodzaj produktów ze względu na ogromną wygodę korzystania z nich. Nie będziesz też mieć problemów z przetestowaniem produktów różnych marek i produktów. Pielęgnację takim płynem zacznij od skropienia szkieł kilkoma kroplami płynu i mechanicznego potarcia soczewek opuszkami palców. Następnie zanurz je w płynie na czas, gdy nie są użytkowane – najlepiej na całą noc. Taki preparat ma działanie dezynfekujące, regenerujące i nawilżające.

Płyny oksydacyjne

Kolejną grupą płynów do soczewek są preparaty bez konserwantów. Choć są mniej popularne od multifunkcyjnych preparatów, to jednak są chętnie wybierane przez alergików lub osób o bardzo wrażliwych oczach. Korzystanie z tych substancji jest nieco bardziej skomplikowane, ale jednocześnie naprawdę skuteczniej czyści powierzchnię szkieł kontaktowych.

Zazwyczaj oksydacyjne płyny do soczewek mają w swoim składzie nadtlenek wodoru o stężeniu 3%. Substancja ta wykazuje prawidłowe działanie jedynie wtedy, gdy jest poddawana procesowi neutralizacji, co musi trwać przez przynajmniej 6 godzin. Dlatego potrzebny jest do tego pojemnik z dyskiem katalizatora. Zaletą jest to, że nie musisz ręcznie myć soczewek kontaktowych, wystarczy włożyć je od razu do pojemnika. 

Płyny do twardych soczewek

Masz większą wadę wzrok? W takim razie zapewne nosisz twarde soczewki kontaktowe, a więc powinieneś zdecydować się na dedykowany płyn pielęgnacyjny. Dzięki temu zyskasz pewność, że preparat skutecznie pozbędzie się zanieczyszczeń z ich powierzchni, a do tego zregeneruje ich powierzchnię.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie