Jak wygląda rentgen zęba?

Mariusz Siwko
16.11.2020

Dentysta zleca często zabieg, który nazywamy rentgenem (RTG) zęba. Być może nie wiesz gdzie dokładnie się zgłosić, żeby wykonać to badanie, albo chcesz wiedzieć, na czym ono polega. Dziś pokrótce wyjaśnimy, w jakim celu wykonuje się RTG oraz na czym polega. Szukasz gdzie wykonać rentgen zęba?

Czym jest rentgen i po co go wykonywać?

„Rentgen” to potoczna nazwa zdjęcia rentgenowskiego. Jest to zarejestrowanie obrazu z prześwietlenia wybranej części ciała i należy do podstawowych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki takiemu obrazowaniu lekarz jest w stanie obejrzeć kości pacjenta. W przypadku stomatologii dentysta, patrząc na zdjęcie rentgenowskie zębów widzi nie tylko korony, ale i szyjki oraz korzenie zębów. Zdarza się, że proces chorobowy sięga głębiej, niż nam się wydaje, a dzięki tej metodzie specjalista może odkryć przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie. Istotne jest również sprawdzenie stanu całego uzębienia przed założeniem aparatu ortodontycznego lub przed wstawieniem implantu.

Przebieg badania

Sam zabieg dzieli się na dwa typy – wewnątrz- i zewnątrzustny. RTG wewnątrzustne obejmuje mały obszar w jamie ustnej, natomiast RTG zewnątrzustne obejmuje całą jamę ustną i dzielimy je na kolejne podtypy: pantomogram oraz tomografia.

Rentgen panoramiczny (pantonogram) pozwala na obejrzenie szczęki, żuchwy oraz otaczających je struktur na jednym obrazie. Dentysta jest w stanie dostrzec na takim zdjęciu wszelkie złamania, uszkodzenia, guzy oraz infekcje. Ten typ RTG wykonuje się zawsze przed założeniem aparatu lub implantu. Tomografia pozwala na utworzenie obrazu 3D i pokazuje dokładnie szczękę, żuchwę, tkanki okalające, stawy i mięśnie oraz wszystkie warstwy jamy ustnej.

Zabieg nie wymaga znieczulenia. Jest nieinwazyjny i miejscowy. Należy zdjąć biżuterię z głowy i szyi oraz wyjąć spinki z włosów. W przypadku protez i aparatów ortodontycznych trzeba zgłosić technikowi, który wykonuje badanie, że je posiadasz. Samo zrobienie zdjęcia trwa tylko kilka sekund, następnie po ok. dziesięciu minutach, zdjęcia dostaniesz na płycie DVD lub w formie kliszy. Nie ma obowiązku zaniechania jedzenia w dniu badania ani nie musisz odstawiać leków i suplementów, które przyjmujesz na co dzień.

Gdzie zrobić RTG zęba?

Możesz wykonać RTG zęba na własne życzenie lub przyjść ze skierowaniem od stomatologa. Zapraszamy do naszej pracowni Radiologii Stomatologicznej PanoramicDent, gdzie znajdą Państwo wyszkoloną kadrę doświadczonych techników. Gwarantujemy bezpieczny przebieg badania i profesjonalne zdjęcia. Więcej informacji: https://panoramicdent.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.