Jak wykonywać zadania sprawnie. 5 porad od Trisar

Remigisz Szulc
07.07.2020

W świecie pełnym rozpraszających informacji, w którym za każdym rogiem czeka na nas jakiś dystraktor, ciężko jest skutecznie zarządzać swoimi zadaniami i czasem pracy. Przygotowaliśmy dla was 5 rad które radykalnie zwiększą waszą wydajność, efektywność i finalnie, zadowolenie z dobrze wykonanej pracy.

1. Stwórz plan – najlepiej dzień wcześniej

Nie działaj na zasadzie impulsu, przygotuj sobie listę zadań i konsekwentnie realizuj z niej punkt po punkcie. Plan przygotowany dzień wcześniej pozwoli ci na szybkie wdrożenie do  stanu pracy głębokiej, bez zbędnej zwłoki zaczniesz zakańczać zadania jakie przed sobą postawiłeś.

2. Zacznij od razu – nie czekaj na ten właściwy moment

Nie odwlekaj, nie czekaj na najlepszy czas na rozpoczęcie pracy. Masz przed sobą listę zadań? Wiesz co robić? To działaj. Nie odwlekaj, bo moment skupienia na pracy przychodzi… w trakcie wykonywania tej pracy.

3. Skup się na jednej rzeczy – multitasking to wróg produktywności

Badania naukowe potwierdziły, że wykonywanie wielu zadań naraz obniża jakość produktów tej pracy. Wydaje ci się, że możesz pracować nad 3 różnymi projektami, słuchać ebooka, prowadzić konwersację z kolegą z biurka obok i stworzyć plan na wieczór ze znajomymi w jednym czasie? Nie. Popełnisz masę drobnych błędów które w efekcie przyczynią się do klęski na wszystkich wymienionych polach. Odhaczaj zadanie po zadaniu, poświęć tej jednej rzeczy nad którą pracujesz 100% swojej uwagi. Osiągniesz więcej.

4. Skończ z perfekcjonizmem

Perfekcjonizm to kolejny wróg produktywności. Efekt twojej pracy nigdy nie jest idealny i trzeba go cały czas udoskonalać? Błąd! Amerykanie mówią „ Done is better than perfect” – klient czy twój szef nie docenią produktu nad którym pracujesz, nawet jeżeli jest bliski ideałowi, jeżeli nie będą mieli szansy go zobaczyć. Zakańczaj rzeczy i dostarczaj małymi kawałkami do odbiorcy. Produkt ma być dobry a nie doskonały.

5. Ucz się i udoskonalaj – retrospekcja pomaga uczyć się na błędach

Zarezerwuj w swoim kalendarzu czas na spojrzenie wstecz – retrospekcję. Oceń co się udało a co nie udało się osiągnąć. Nie zapomnij zapisać swoich wniosków. Następne plany które stworzysz będą jeszcze lepsze! Nie popełnisz tych samych błędów bo wiesz gdzie coś poszło nie tak i możesz wcześniej zareagować. To jest właśnie świadoma nauka na błędach.

 Powyższe 5 rad stworzyliśmy w oparciu o własne obserwacje i najlepsze praktyki. Od lat pomagają nam zakańczać zadania i podnosić jakość naszej pracy, mamy nadzieję że tobie też się przydadzą.

 Na koniec zapamiętaj jedną z podstaw metodyki Kanban: Przestań zaczynać, zacznij kończyć. 

Chcesz się nauczyć wykonywać zadania sprawnie? Zobacz jak wygląda nasze szkolenie z tablicy Kanban.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie