Jak wyliczyć płytki do łazienki?

Mateusz Nowak
27.09.2019

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyliczyć płytki do łazienki, aby nam ich nie zabrakło, a jednocześnie, żeby nie został spory zapas. Zanim rozpoczniemy urządzanie łazienki lub jej remont, musimy wybrać odpowiednie płytki, a także obliczyć, ile w zasadzie będziemy ich potrzebować.

Aby skutecznie i prawidłowo określić niezbędną liczbę płytek łazienkowych, pod uwagę bierzemy kilka aspektów, które zostały omówione poniżej.

Obliczenie wielkości powierzchni

Jeśli chcemy obliczyć wielkość powierzchni pomieszczenia, musimy poznać wymiary ścian i podłogi. W przypadku ścian mierzymy szerokość każdej ściany, dodajemy do siebie szerokości wszystkich ścian, a następnie uzyskany wynik mnożymy przez wysokość, do której przemy położyć płytki. Ważne jest to, że nie odejmujemy płytek na przewidziane otwory, jak np. drzwi czy okno, gdyż zapas z pewnością przyda się na straty materiałowe czy na uzupełnienie płytek w przyszłości. W przypadku podłogi mierzymy jej długość i szerokość, a następnie uzyskane wyniki mnożymy. W ten sposób otrzymujemy wielkość podłogi.

Odwiedź nasz sklep, a pomożemy Ci wyliczyć. 

Jak odpowiednio położyć kafelki?

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że zawsze kupujemy o 10-15% więcej płytek niż wynika to z powierzchni łazienkowej, jaką zamierzamy pokryć płytkami. Kluczowym aspektem podczas obliczania liczby potrzebnych płytek jest sposób ich położenia. Oznacza to, że musimy na wstępie określić, czy chcemy płytki położyć prosto, czy w karo. Warto sprawdzić szczegółowe wytyczne.

Klasyczny sposób układania płytek:

  • 10% więcej przy powierzchni do 10 metrów kwadratowych,
  • 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 metrów kwadratowych,
  • 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 metrów kwadratowych.

Układanie płytek w karo:

  • 20% więcej przy powierzchni do 10 metrów kwadratowych,
  • 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 metrów kwadratowych,
  • 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 metrów kwadratowych.

Układanie płytek a elementy dekoracyjne

Jeśli planujemy ułożyć w łazience elementy dekoracyjne, np. listwy, dekory, cokoły, koniecznie trzeba uwzględnić je w obliczeniach. Początkowo musimy zastanowić się nad tym, ile w zasadzie takich elementów chcemy wykorzystać. Następnie odejmijmy ich powierzchnię od całkowitej powierzchni ścian lub podłogi - w zależności od tego, gdzie mają znaleźć się elementy dekoracyjne.

Jeśli wiemy już, jak wyliczyć płytki do łazienki, bardzo ważne jest również to, aby nabyć nieco więcej płytek, niż wynika to z obliczeń. To istotne ze względu na straty materiałowe czy późniejsze ewentualne naprawy w przyszłości. Może zdarzyć się, że płytki pękną, porysują się. Jeśli posiadamy kilka czy kilkanaście sztuk w zapasie, z łatwością wymienimy te uszkodzone. Pamiętajmy, że nawet zakup płytek tej samej serii u tego samego producenta w późniejszym czasie nie da nam gwarancji, że będą one identyczne, jak te, które kupiliśmy wcześniej. Mogą różnić się np. wielkością, grubością czy odcieniem. Od razu zaopatrzmy się w większą liczbę płytek, by w przyszłości uniknąć podobnych problemów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie