Jak wziąć udział w przetargu na mieszkanie?

Marek Szydełko
09.12.2022

Przetargi na mieszkania cieszą się coraz większą popularnością. To jeden z najchętniej wybieranych sposobów na nabycie mieszkania w atrakcyjnej cenie. Warto wiedzieć, że w ten sposób lokal mieszkalny nabywa się od gminy, spółdzielni lub Skarbu Państwa. Tylko jak wziąć udział w takich przetargach? Oto najważniejsze informacje dla wszystkich zainteresowanych osób.

Wzięcie udziału w przetargu na mieszkanie - od czego zacząć? Wskazówki

Wzięcie udziału w przetargu na mieszkanie wcale nie jest trudne, chociaż należy zachować w tym zakresie maksymalną czujność. W tym celu warto śledzić  licytacje komornicze w interesującej nas okolicy, dzięki którym w krótkim czasie można się dowiedzieć, jakie mieszkania w danym rejonie są wystawione na licytację. Każdy przetarg musi być poprzedzony wystawieniem ogłoszenia o organizowaniu przetargu. Można je znaleźć w siedzibie urzędu, który decyduje się na jego organizację. Oczywiście taka informacja musi być podana do wiadomości publicznej, tak aby wszystkie zainteresowane strony dowiedziały się o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkowo ogłoszenie umieszcza się w Internecie (Biuletyn Informacji Publicznej). 

Przetargi na mieszkania - co znajduje się w ogłoszeniu oraz jakie kroki należy wykonać, aby w nich wystartować?

Analizując licytacje komornicze w Białymstoku można dla siebie znaleźć bardzo ciekawe lokum, za które nie trzeba będzie płacić ogromnych pieniędzy. Najważniejsze informacje, które pojawiają się w ogłoszeniach to m.in.:

  • organizator oraz przedmiot przetargu,
  • dokładny opis nieruchomości (stan techniczny, metraż, pomieszczenia),
  • termin oraz miejsce zorganizowania przetargu,
  • cena wywoławcza oraz wysokość zabezpieczenia (wadium),
  • informacje na temat stanu prawnego mieszkania oraz możliwości jego obejrzenia,
  • warunki zawarcia umowy.

Zapoznając się z ogłoszeniem można mieć pewność, że będzie się wiedziało praktycznie wszystko to co najważniejsze z punktu widzenia potencjalnego inwestora. Przetargi dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie na ustne oraz pisemne. Jeśli ktoś chce w nich wystartować powinien mieć na uwadze to, że nie zawsze można brać w nich udział (do każdego ogłoszenia dołączana jest lista osób wyłączonych). Ponadto konieczne okaże się obejrzenie mieszkania oraz odbycie rozmowy z sąsiadami czy też dozorcą. Należy się też zapoznać z aktualnymi opłatami, rachunkami za ogrzewanie, itd. Oczywiście nie obejdzie się bez zerknięcia do księgi wieczystej (trzeba posiadać odpowiedni numer), wpłacenia wadium oraz skompletowania niezbędnych dokumentów i wypełnienia oświadczeń (lista jest wskazana w ogłoszeniu).

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie