Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC samochodu?

Remigisz Szulc
25.08.2022

Ubezpieczenie OC jest koniecznością dla każdego, kto posiada własny samochód. Jednak jego koszty nie zawsze są tak niskie, jak byśmy tego chcieli. Dlatego pojawia się pytanie, co zrobić, by zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC samochodu? Co zrobić, by przyciąć koszty z tego tytułu do minimum? Podpowiadamy!

Poświęcamy więcej uwagi na porównanie ofert ubezpieczycieli

Jeśli nie chcemy przepłacać na ubezpieczeniu OC samochodu, to na pewno powinniśmy poświęcić więcej czasu na przejrzenie ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Możemy to zrobić osobiście poprzez odwiedzenie kilku pobliskich placówek i wzięcie broszur z ofertami, czy też telefonicznie. W obu przypadkach zwykle trzeba wygospodarować sporo czasu, więc o wiele ciekawszym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie Internetu.

To właśnie tutaj wiele ubezpieczalni prowadzi własne witryny internetowe, więc szybko sprawdzimy ich ofertę OC i ustalimy, która jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. Poza tym warto też pamiętać, że do naszej dyspozycji pozostaje porównywarka OC na https://ubezpieczamy-auto.pl. To innowacyjne narzędzie, które jest połączone bezpośrednio z systemami wszystkich współpracujących z nią ubezpieczalni.

Dzięki temu, gdy wypełni się formularz, można uzyskać dostęp do nawet kilkudziesięciu różnych ofert ubezpieczenia. Listę ofert można dowolnie sortować, w tym również pod względem ceny, więc równie szybko ustalimy, która polisa będzie dla nas najkorzystniejsza pod względem cenowym.

Rozważamy współwłaściciela 

Jednym z czynników, który w największym stopniu wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC, jest wiek kierowcy. Osoby, które od wielu lat mają prawo jazdy i równie długo opłacają ubezpieczenie OC, płacą o wiele mniej, niż kierowcy, którzy dopiero wyrobili prawo jazdy i weszli w posiadanie pierwszego pojazdu. Różnice między młodym a doświadczonym kierowcą są naprawdę spore i czasami sięgają kilkuset złotych.

Jednak jest sposób na to, by przyciąć te koszty do minimum. Wystarczy, że pomyślimy o dopisaniu do swojego pojazdu współwłaściciela. Dokładniej mówiąc warto poprosić doświadczonego kierowcę o to, by stał się współwłaścicielem samochodu.

Brzmi to skomplikowanie, ale jest to bardzo proste i dla młodego kierowcy przynosi wiele korzyści. Oczywiście takie rozwiązanie jest obarczone ryzykiem, zwłaszcza jeśli kierowca nie jeździ zbyt ostrożnie, ponieważ przy częstych usterkach doświadczony kierowca może stracić wyrobione zniżki, a tego na pewno by nie chciał.

Rozważniej podchodzimy do wyboru samochodu

Wielu z nas wybierając samochód kieruje się swoimi preferencjami kolorystycznymi, komfortem, czy ulubioną marką. Jednak szukając oszczędności na ubezpieczeniu OC, powinniśmy rozważniej podejść do kwestii wyboru samochodu. Wszystko dlatego, że istnieją pojazdy, które ubezpieczyciele uważają za bezpieczne i w ich przypadku składka OC zawsze będzie atrakcyjna.

Mowa tutaj chociażby o FSO, Daci, Suzuki, czy Skodzie. Przy wyborze samochodu powinniśmy też brać pod uwagę pojemność silnika. Ogólnie przyjęło się, że auta o potężnych silnikach rozwijają wyższą prędkość, a to zwiększa ryzyko wypadku i zachęca ubezpieczycieli do podniesienia ceny OC. Jeśli zatem postanowimy sięgnąć po pojazd z mniejszą pojemnością silnika, to również ostateczne koszty składki OC spadną.

Na wysokość składki OC wpływa również wiek danego pojazdu i w tym przypadku im młodsze auto, tym niższe OC, ale nie dotyczy to pojazdów bezpośrednio z salonu. Jeśli zatem chcemy zaoszczędzić na OC, to warto brać pod uwagę pojazdy kilkuletnie pojazdy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.