Jak zmniejszyć koszty naprawy samochodu

Antoni Kwapisz
26.02.2021

Koszty naprawy samochodu, zwłaszcza przy starszych modelach mogą być mocno wyczuwalne w kieszeni. Niejednokrotnie zdarza się, że zakup starszego modelu za mniejsze pieniądze może nadwyrężać budżet wielokrotnie podczas różnych napraw. Dobrze wziąć to pod uwagę przy zakupie samochodu. Jeśli auto potrzebuje naprawy warto zastosować kilka trików, które pozwolą zaoszczędzić odrobinę gotówki. Jak taniej naprawić auto? Podpowiadamy poniżej.

  • Jak wymienić części samochodowe na własną rękę?
  • Jak tanio naprawić auto po stłuczce?
  • Zamienniki oryginalnych części samochodowych

Jak wymienić części samochodowe na własną rękę?

Przed podjęciem decyzji o samodzielnym wykonywanie prac przy aucie, należy policzyć czy jest to rzeczywiście opłacalne. Do kosztów należy doliczyć nie tylko cenę auto części, ale także zainwestowany w to czas, a też przede wszystkim to czy właściciel auta posiada wiedzę potrzebną mu do naprawy. Najwięcej finansów można zaoszczędzić na drobnych naprawach, takich jak wymiana wycieraczek lub żarówek. Są to proste czynności, które pozwolą zaoszczędzić na serwisie, a zwykle to one sprawiają, że rachunek za naprawę jest wyższy. 

Prostsze usterki w samochodzie można spróbować wymienić na własną rękę. W Internecie łatwo można znaleźć części samochodowe, i dopasować je do potrzeb modelu. Dokręcenie śruby czy naprawienie drobnej usterki pod maską dla wielu osób to bułka z masłem. Przed rozpoczęciem naprawy trzeba pamiętać, że wymiana auto części jest przeprowadzona na własne ryzyko, Dlatego też zawsze należy wcześniej ocenić czy jesteśmy sami w stanie taką usterkę naprawić. Przy naprawie auta warto poszperać w sieci w poszukiwaniu części samochodowych, których można użyć jako zamienników, jak i instrukcji na co zwrócić uwagę.

Jak tanio naprawić auto po stłuczce?

Naprawa auta po stłuczce niesie ze sobą sporo wydatków. Jeśli zdarzenie było poważniejsze i niezbędna była pomoc lawety,dobrze jest zapytać o uszkodzenia blacharza. Przykładowo urwane koło może nie mieć wpływu na uszkodzenia, które powstały w elementach nośnych karoserii. Przy uderzeniu najczęściej zniszczeniu lub odkształceniu ulegają elementy zawieszenia auta - jak wahacze. I co ciekawe nawet w przypadku takiej naprawy nie musi być ona droga, ani także wpływać na bezpieczeństwo jazdy takim autem. Warto to rozważyć przed sprzedażą auta. Takie drobne naprawy jak prostowanie podłużnicy i elementów zawieszenia błotników kosztują około 150 do 250 zł. Zwykle najdroższymi naprawami są naprawy kosmetyczne. Wchodzą tu w skład usługi lakiernicze i elementy dekoracyjne, których naprawa wymaga precyzji. Dlatego też tutaj warto zastanowić się nad wymianą części samochodowych. Używane auto części pochodzące z demontażu z innych aut mogą bardzo obniżyć cenę naprawy.

Zamienniki oryginalnych części samochodowych

Części samochodowe do wymiany można kupić z dwóch źródeł. Pierwszym są auto części używane, które zostały odinstalowane od modeli, które są składowane. Wiele elementów można powtórnie użyć, a co istotne zwłaszcza przy starszych modelach auta - części samochodowe z rynku wtórnego są łatwiej dostępne niż te nowe. Istnieją całe sklepy zajmujące się poszukiwaniem i sprzedażą takich części do auta.

Druga opcją wymiany poszczególnych elementów samochodu jest zakup zamienników. Decydując się na alternatywne auto części należy być jednak bardzo ostrożnym. Dobrze jest skonsultować się z mechanikiem w sprawie zamienników. Ten może poradzić, które części samochodowe wybrać, a nawet zasugerować producenta, który sprawdzi się w danym aucie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.