Jak zorganizować swoje miejsce pracy?

Andrzej Winnicki
22.05.2020

Otoczenie ma bezpośredni wpływ na jakość wykonywanej przez nas pracy. Jak więc zorganizować swą biurową przestrzeń, by zapewnić sobie jak najlepsze warunki podczas wykonywania zawodowych obowiązków? Oto kilka prostych spraw, o których musimy pamiętać. 

Nie ma wątpliwości, że miejsce, a konkretniej stanowisko naszej pracy, ma wpływ na jakość i efektywność wykonywanych przez nas czynności. Jedni lubią pracować w warunkach absolutnego spokoju i porządku, inni natomiast twierdzą, że lepiej pracuje im się w tak zwanym ''artystycznym nieładzie''. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ w dużej mierze to od tego zależeć będzie nasze skupienie na konkretnych rzeczach. Warto więc zadbać o to, by stworzyć dla siebie stanowisko pracy, które będzie idealnie dopasowane do naszych preferencji. Dzięki temu będzie się nam pracować po prostu znacznie szybciej, przyjemniej, a przede wszystkim efektywniej. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas organizacji? Jak zorganizować swoje biurko? 

Porządek na biurku to porządek w głowie 

Porządek na biurku oraz wokół niego, to właściwie jeden z najważniejszych czynników decydujących o jakości naszej pracy. W tym zakresie istnieją dwa typy osób. Jedni twierdzą, że wolą pracować w czystości, a inni natomiast, że lepiej myśli im się w chaosie. Rzeczywiście, coś w tym jest. Jednak czyżby twierdzenie tej drugiej grupy nie było bardziej tłumaczeniem, aniżeli konstruktywnym argumentem? Oczywiście, z pewnością zdarza się czasem, że bałagan może stanowić dla kogoś inspirację. Nie jest jednak tajemnicą, że osoby z tysiącem rzeczy na biurku nie mogą pochwalić się raczej doskonałą organizacją pracy. 

Jeśli chcemy więc móc pracować w pełnym komforcie, zacznijmy od porządków. Pozbądźmy się z biurka wszystkich zbędnych rzeczy. Najważniejsza jest nasza systematyczność i zangażowanie. Zawsze od razu wyrzucajmy do kosza wszystkie niepotrzebne papiery, czy opakowania. Jeśli mamy problem z utrzymaniem czystości, po prostu raz na kilka dni poświęćmy kilka minut, by doprowadzić miejsce pracy do ładu. 

Biurko dopasowane do naszych potrzeb 

W organizacji miejsca pracy bardzo ważne jest nie tylko to, co znajduje się na biurku. Jeszcze bardziej istotny jest sam mebel. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie od biurka i krzesła przy nim postawionego, zależy na przykład nasza wygoda, czy też funkcjonalność przestrzeni. Jakie więc powinno być idealne biurko? Przede wszystkim dość szerokie, by zmieścił się na nim komputer, a nasze łokcie mogły swobodnie podpierać się o blat, zachowując tym samym ergonomiczną pozycję. Kluczowa jest także ilość szafek, czy też szuflad. Biurko powinno mieć miejsce na przechowywanie, aby nic zbędnego nie zalegało nam na blacie. Jednak najważniejsze jest, aby nasze biurk było dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Wszystko powinno mieć swoje miejsce — organizery na biurko

Jeśli chcemy skutecznie rozplanować nasze miejsce pracy, tak by zapewnić sobie, jak najlepsze warunki, to z pewnością nie obędziemy się bez specjalnych organizerów. Takie akcesoria pozwolą nam szybko i efektywnie uporządkować wszystkie biurowe akcesoria, dokumenty, notatki i tym podobne. Pamiętajmy, że organizacja biurka jest bardzo ważna, dlatego też wszystko powinno mieć swoje miejsce. Specjalne organizery pozwolą nam przechowywać rzeczy w sposób uporządkowany, a dodatkową będą także świetną ozdobą. Więcej na ten temat znaleźć można w artykule Monkly.

Praca w miłym otoczeniu jakie dodatki wybrać?

Niezależnie od tego, czy pracujemy w domu, czy też w biurze, ważne jest to, co nas otacza. Obecnie wiele dużych firm projektuje przestrzeń w sposób, który pozwoli pracownikom wykonywać obowiązki w sprzyjającej atmosferze. Co ciekawe, tym celu wykorzystuje się przede wszystkim rośliny. Zieleń i natura, mają bowiem doskonały wpływ na nasze samopoczucie. Warto więc postawić przy biurku na przykład piękną monsterę lub chociaż bukiet świeżych kwiatów. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.