Jaki koc jest najcieplejszy? Mini poradnik o kocach i narzutach

Remigisz Szulc
24.09.2020

Nie podlega dyskusji, że jesień to czas koców. Właśnie wtedy zaczyna się robić zimno i instynktownie szukamy czegoś, aby się otulić. Najczęściej jest to właśnie koc lub narzuta. Tylko jaki model sprawi, że na pewno będzie nam ciepło? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym mini poradniku.

Rodzaje koców

Wszystkie koce możemy podzielić ze względu na ich materiał. Do najczęściej używanych należą:

  • wełna,
  • bawełna,
  • polar,
  • akryl,
  • mieszanka powyższych.

To materiał wpływa zarówno na wygląd koca, jak i na jego właściwości – w tym termoizolacyjne. W poszukiwaniu modelu idealnego na zimne wieczory warto więc brać pod uwagę przede wszystkim to, z czego go uszyto.

Koce wełniane

Z wełny szyje się głównie koce w typie pledów i narzut na meble. Są bardzo ciepłe i jednocześnie odporne. Mają swój wyjątkowy, przytulny styl, jednak mogą wydawać się nieco „drapiące”. Warto także podkreślić, że chociaż dobrze chłoną wilgoć, jej nadmiar może zniszczyć koc. Wełna mechaci się i rozciąga pod wpływem wody.

Koce wełniane sprawdzają się zwłaszcza w domach osób zmagających się z alergią na kurz i roztocza. Trzeba jednak najpierw upewnić się, czy przypadkiem alergik nie zmaga się również z uczuleniem na wełnę.

Koce bawełniane

Koce z bawełny są prawdopodobnie najpopularniejsze, zwłaszcza modele z domieszką innych materiałów np. akrylu. Są bardzo wytrzymałe i odporne zarówno na rozciąganie, jak i wilgoć. Nie należą jednak do najcieplejszych – cienkie mają słabą termoizolację, dlatego na sezon jesień/zima warto zwrócić uwagę na modele grubsze. Koce z bawełny mogą być stosunkowo ciężkie.

Warto także dodać, że bawełna raczej nie uczula. Co więcej, na rynku znajdują się też modele uszyte z bawełny organicznej. To koce idealne dla alergików.

Koce polarowe

Najbardziej miękkie koce powstają z polaru. Łatwo jest utrzymać je w czystości, nie gniotą się, a dodatkowo są również bardzo lekkie. Zapewniają też dużo ciepła mimo swojego niepozornego wyglądu i niewielkiej wagi. Niemniej, dobra termoizolacja wynika z tego, że słabo przepuszczają powietrze. Mogą więc nie przypaść do gustu osobom, których skóra jest wrażliwa na takie materiały.

Koce akrylowe

Akryl dodawany jest najczęściej do innych materiałów np. do bawełny. Koce z jego dodatkiem są bardzo trwałe i nie gniotą się, chociaż mogą się mechacić. Wyglądają bardzo miękko, ale odradzane są osobom, które preferują materiały przewiewne. Akryl, podobnie do polaru, słabo chłonie wilgoć, co może sprawiać, że będziemy się pocić.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie