JAKI PŁYN PRZECIWWIRUSOWY JEST SKUTECZNY NA KORONAWIRUSA?

Marek Szydełko
08.05.2020

Jaki skład musi mieć płyn przeciwwirusowy, aby był skuteczny na koronawirusa? Czy ten sam płyn można stosować do odkażania przedmiotów i rąk? Te i inne wątpliwości rozwiewamy w poniższym artykule.

WALKA Z KORONAWIRUSEM PRZEZ ODKAŻANIE

Pandemia koronawirusa i konieczność dezynfekowania przedmiotów i rąk skłania nas do zakupu większej ilości środków dezynfekujących. Żel antybakteryjny czy płyn przeciwwirusowy to dziś wyposażenie chyba każdego domu. Dodatkowo środki zabijające wirusy i bakterie kupujemy także w wersji kompaktowej, która zmieści się do torebki czy kieszeni. Pytanie jednak brzmi, które z tych środków są naprawdę skuteczne? I co płyn przeciwwirusowy musi mieć w składzie, aby faktycznie zabijał koronawirusa obecnego na skórze i przedmiotach?

CO TO JEST DEZYNFEKCJA?

Odkażanie lub inaczej dezynfekcja polega na zabijaniu drobnoustrojów, takich jak wirusy (w tym koronawirus), bakterie, zarodniki grzybów itd. Formalnie dezynfekcja dotyczy wyłącznie odkażania przedmiotów i różnego typu powierzchni. A co z usuwaniem drobnoustrojów ze skóry i powierzchni ciała ludzkiego? Tym zajmuje się antyseptyka. Potocznie jednak dezynfekcją nazywamy usuwanie drobnoustrojów, takich jak koronawirus, ze wszystkich powierzchni i z ludzkiej skóry.

Do dezynfekcji można wykorzystać między innymi płyn przeciwwirusowy, gorącą parę wodną pod ciśnieniem, a także promienie UV oraz niektóre metale (np. srebro, miedź, rtęć). W przypadku usuwania koronawirusa alkoholem, trzeba wykorzystać alkohol o wysokim stężenie. Najlepiej destylowany spirytus o stężeniu 60-80% rozcieńczony wodą. Mocniejszy, nierozcieńczony alkohol nie jest polecany, gdyż może być niebezpieczny dla skóry. Natomiast sama wódka koronawirusa nie zabija z prostego powodu: czas jej działania jest znacznie dłuższy niż czas parowania alkoholu z jej składu.

CO TO JEST PŁYN PRZECIWWIRUSOWY? JAK DZIAŁA?

Płyn przeciwwirusowy lub płyn antybakteryjny to środek o składzie, który pozwala skutecznie pozbywać się wirusów czy bakterii. W przypadku środków dostępnych w drogeriach i aptekach, skład ten to głównie wysokoprocentowy alkohol, lecz nie zawsze. Coraz popularniejsze są niskoalkoholowe lub bezalkoholowe płyny do dezynfekcji, takie jak Octenisept. Jego substancje czynne to dichlorowodorek oktenidyny oraz fenoksyetanol. Służy głównie do dezynfekcji skóry i błon śluzowych, ma działanie wiruso-, grzybo- i bakteriobójcze. W sprzedaży posiada go niejedna apteka internetowa.

Aby środek był skuteczny, czyszczona powierzchnia nie musi być jałowa. Wcześniej dobrze jest ją jednak umyć. Środek przeciwwirusowy dobrze jest stosować, kiedy nie możemy umyć rąk lub gdy chcemy odkazić różne powierzchnie (klamki, telefon, klawiaturę komputera, kierownicę w samochodzie itd.). Im dłużej środek przeciwwirusowy obecny jest na odkażanej powierzchni i im wyższe jest jego stężenie, tym więcej drobnoustrojów zostanie zniszczonych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie