Jakich kopert najczęściej używają pracownicy biurowi?

Antoni Kwapisz
24.11.2023

Praca w biurze często wiąże się z wysyłką paczek, dlatego ważne jest, aby mieć pod ręką odpowiednie koperty, które pozwolą uzyskać profesjonalny wygląd przesyłek. Na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami kopert, z których każdy posiada swoje specjalne właściwości i jest dedykowany do wysyłki innej zawartości. Dlatego warto jest się rozeznać i wybrać ten typ koperty, który najlepiej spełni Twoje potrzeby. Jeśli więc zastanawiasz się, które koperty wybrać, przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz szereg istotnych informacji na ich temat. Powiemy o najczęściej wybieranych przez biura formatach kopert, rodzajach kopert oraz podstawowych parametrach kopert, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Najpopularniejsze formaty kopert biurowych i ich rozmiary - C4, DL, C5 i C6

Najpopularniejsze koperty biurowe to C4, DL, C5 oraz C6. W zależności od rodzaju korespondencji, należy wybrać odpowiedni format koperty. Najbardziej popularnymi są formaty C4 i DL. Wymiary kopert C4 229 x 324 mm uchodzą za najbardziej uniwersalne, gdyż nadają się one do korespondencji biurowej (mieszczą arkusze formatu A4) oraz można je wykorzystać nawet do przesyłek niedużych przedmiotów. Format DL (99×210 mm) również służy do kartek A4, z tym, że przed umieszczeniem ich w kopercie należy złożyć dokument na 3 części. Koperty DL często są wyposażone w okienko, przez które widać dane odbiorcy listu. Z tego tytułu takie koperty często wykorzystywane są w firmach (idealnie nadają się do wysyłki faktur) i w urzędach, gdzie zazwyczaj dane adresowane umieszcza się na dokumencie (w lewym lub prawym górnym rogu). Po odpowiednim złożeniu pisma dane te są widoczne w okienku. Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę ręcznego uzupełniana danych adresata na kopercie, co skutkuje sporą oszczędnością czasu. 

Koperty C5, o wymiarach 162 x 229 mm, są najczęściej wybierane przez osoby prywatne dzięki temu, że posiadają uniwersalny rozmiar A5, który także pomieści zgięty na pół arkusz A4. W przypadku kopert C6 (114 x 162 mm) zastosowanie tyczy się arkuszy o mniejszym rozmiarze. Koperty C5 i C6 nadają się również świetnie do wysyłania kartek okolicznościowych, dlatego w tym przypadku warto zadbać o ładną fakturę papieru i kolor. Na rynku dostępny jest także rozmiar C3 o wymiarze 324x458 mm, który odpowiada formatowi A3, dzięki czemu wykorzystywany jest do archiwizacji większych dokumentów, projektów i plakatów. 

Dostępność różnych rozmiarów kopert sprawia, że niezmiernie ważny jest dobór odpowiednich wymiarów do dokumentów, które chcemy wysłać, aby zapewnić im odpowiednią ochronę i estetyczne opakowanie. 

Rodzaje kopert firmowych - nie tylko standardowe i bąbelkowe

W firmach wykorzystuje się różnorodne rodzaje kopert, z których każda ma swoje specyficzne zastosowanie. Aby ułatwić Ci wybór najlepszego rodzaju koperty dla Twoich potrzeb, zaprezentujemy ich charakterystykę. Warto dodać, że wszystkie opisane tutaj typy kopert są dostępne na ofix, co umożliwia łatwy dostęp do szerokiego asortymentu.

Koperty standardowe to najpopularniejszy rodzaj kopert, które są używane głównie w biurach. Te koperty papierowe są praktyczne, ponieważ chronią zawartość przed zabrudzeniem. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne przesyłanie dokumentów i drobnych przedmiotów, co sprawia, że są niezastąpionym narzędziem w codziennej pracy biurowej. Wyślesz w nich korespondencję firmową, umowy, czy foldery reklamowe. Pamiętaj jednak, że są to koperty o ograniczonej pojemności. Więc jeśli musisz wysłać grubszy plik dokumentów lub katalog z ofertą firmy, sięgnij po koperty rozszerzane, które pomieszczą znacznie więcej kartek.

Koperty bąbelkowe (https://www.ofix.pl/kategoria/koperty-babelkowe-231483) to doskonałe rozwiązanie do wysyłania delikatnych przedmiotów. Koperty bąbelkowe są wykonane z dwóch warstw, wyłożone od wewnętrznej strony folią bąbelkową, więc skutecznie chronią zawartość przed uszkodzeniem, amortyzując wstrząsy i uderzenia. Ponadto, stanowią dobre zabezpieczenie także przed wilgocią. Takie koperty z folią to najlepsze rozwiązanie do wysyłki np. elektroniki oraz wartościowych przedmiotów.

Koperty bezpieczne - wykonane z mocnej folii, która jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i atmosferyczne. Dzięki takim kopertom możesz wysłać wrażliwe dane, poufne dokumenty, klucze i inne przedmioty, które warto ochronić przed niepożądaną ingerencją osób trzecich. Aby zapewnić  bezpieczeństwo i prywatność korespondencji, szczelne zamknięcie jest zaprojektowane tak, że każda próba otwarcia pozostawia po sobie ślad. Dodatkowe zabezpieczenia tego typu kopert, takie jak indywidualna numeracja, czy kod kreskowy umożliwiają śledzenie przesyłki oraz jej łatwe rozpoznanie.  

Koperty kurierskie, inaczej zwane kangurkami, to sposób na profesjonalną wysyłkę paczek w kartonach. Te foliopaki mają postać kieszeni foliowej, której tylna część pokryta jest warstwą klejącą i często wykorzystywane są w przemyśle transportowym. Kangurki przykleja się na paczkę lub powierzchnię palety, a do środka tej folii wkłada się dokumenty związane z wysyłką- są  idealne do  listów przewozowych, do wysyłki faktur, kart gwarancyjnych, instrukcji i innych ważnych dokumentów, które musza trafić do odbiory wraz z pakunkiem. Koperty kurierskie są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu dobrze chronią zawartość.  

Eleganckie koperty ozdobne to kolejny rodzaj kopert firmowych. Są dedykowane do prestiżowych zastosowań w tym między innymi do wysyłki oficjalnych listów czy specjalnych zaproszeń na firmowe wydarzenia takie jak gale czy jubileusze. Mają różną teksturę i dostępne są w różnych kolorach, co pozwala dopasować je do wielu okoliczności. Takie koperty świetnie sprawdzą się m.in. na specjalne okazje, do wysyłki kartek okolicznościowych. Dzięki nim zyskasz estetyczne opakowanie dla ważnych dokumentów czy przesyłek, a przede wszystkim wyróżnisz się spośród innych nadawców.

Jak dobrze wybrać koperty? Gramatura i rodzaje zamknięć kopert 

Przy wyborze kopert powinieneś zwrócić uwagę na kluczowe aspekty, takie jak gramatura papieru i rodzaj zamknięcia koperty. 

Gramatura papieru, z którego wykonana jest koperta wpływa na jej odporność na uszkodzenia. Gramatura białego i szarego papieru, użytego do produkcji kopert standardowych zazwyczaj wynosi 80 do 100 g/m2. Takie koperty zapewnią podstawową ochronę zawartości przed brudem i kurzem. Jeśli zależy Ci na zwiększonej wytrzymałości, zaopatrz się w koperty de lux z grubszego papieru o gramaturze 120g/m2. Większa grubość papieru nie tylko zapewnia większą sztywność kopercie, ale także zapobiega prześwitywaniu, co pozwala zachować większą dyskrecję i uniemożliwia wgląd do zawartości. W przypadku gdy chcesz wysyłać ważne pliki dokumentów, które nie mogą ulec nawet najmniejszemu zagnieceniu, sięgnij po koperty kartonowe. Takie koperty wykonane są z tektury, której gramatura może wynosić nawet 500g/m2 i stanowią solidne zabezpieczenie paczki przed zniszczeniem.

Sposób zamknięcia koperty jest także istotny przy wyborze, ponieważ wpływa on na łatwość i szybkość przygotowania wysyłki. Niektóre koperty klejone są na mokro. Takie koperty mają oznaczenie NK i by je zakleić konieczne jest zwilżenie klapek. Bardziej niż koperty NK, wygodne w zaklejaniu są z koperty samoklejące SK i HK. Koperta SK posiada dwa paski kleju - po jednym na każdej klapie koperty. Wystarczy połączyć ze sobą klapy i docisnąć je- nie trzeb używać żadnych dodatkowych akcesoriów. Podobnie jest w przypadku kopert HK, z tym że tutaj warstwa kleju na górnej klapie zakryta jest dodatkowo papierowym paskiem, który przed połączeniem klap wystarczy zerwać. 

Ofix - szeroki wybór w kopert do Twojego biura!

Istnieje wiele rodzajów kopert, które można wykorzystać w biurze, począwszy od standardowych białych kopert i brązowych, przez koperty bąbelkowe i kurierskie aż po kolorowe koperty ozdobne. W zależności od tego, czy wysyłasz codzienną korespondencję firmową, delikatne przedmioty, większą przesyłkę czy okolicznościową kartkę wybierz typ koperty dedykowany do danego rodzaju zawartości. Zwróć też uwagę na wielkość koperty, która ma kluczowe znaczenie, ponieważ odpowiada za prawidłowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Dobór odpowiedniej koperty może mieć istotne znaczenie dla wizerunku firmy.  Dlatego warto postawić na koperty z nadrukiem firmowych danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu umieszczone na kopercie logo umożliwi klientom rozpoznanie marki. Niezależnie od tego, na jakie koperty padnie Twój wybór, sklep Ofix oferuje ich szeroki asortyment. Polecamy koperty różnego rodzaju, w wielu formatach i kolorach. Zrealizujemy Twoje zamówienie w 24h! Odwiedź sklep internetowy Ofix i zaopatrz się w niezbędne koperty do biura.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie