Jakie szampony będą odpowiednie do zmycia oleju z włosów?

Marek Szydełko
20.09.2021
Olejowanie włosów staje się coraz bardziej popularnie. Zachęcają do niego nie tylko włosomaniaczki, ale także fryzjerzy. To prosty sposób na wizualną poprawę naszej fryzury. Warto jednak wiedzieć, po jakie produkty dobrze jest sięgać oraz jak właściwie przeprowadzić cały proces. Ogromne znaczenie ma tutaj zmywanie oleju. W tym celu przydatne okazują się być zarówno odżywki, jak i szampony. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas olejowania włosów i dlaczego nie zawsze uzyskujemy taki efekt, jakiego oczekujemy. 

Szampony do włosów – dlaczego je stosujemy?

Warto wiedzieć, że tzw. szampony do mycia włosów mają nieco mylącą nazwę. Przede wszystkim używamy ich do regularnego oczyszczania skóry głowy. To właśnie tutaj gromadzi się wiele zanieczyszczeń (takich jak łój, kurz czy resztki produktów do stylizacji), przez co niemożliwe staje się wnikanie składników aktywnych. Chociaż od czasu do czasu warto wykonać peeling (mechaniczny lub nałożyć kosmetyk o działaniu enzymatycznym), to jednak na co dzień w zupełności wystarczają nam szampony. Aplikujemy je praktycznie przy każdym myciu – chyba że stosujemy inną metodę oczyszczania – a dodatkowo staramy się dopasować do nich taką odżywkę, która idealnie uzupełni działanie tego preparatu. 

Olejowanie włosów – czy jest niezbędne?

Bez wątpienia olejowanie włosów to jeden ze sposobów na piękną, dobrze układającą się fryzurę. Ta metoda pielęgnacji ma ogrom zalet, ale trzeba przeprowadzać ją we właściwy sposób. W innym przypadku otrzymamy efekt odwrotny od zamierzonego – włosy będą wyglądały na oklapnięte, sklejone i zaczną się strączkować. Nie warto też nakładać oleju zbyt często. W zupełności wystarczy jego stosowanie raz w tygodniu lub nawet raz na dwa tygodnie. Chociaż nie jest to element rutyny tak obowiązkowy jak mycie, to jednak warto sprawdzić, jakie efekty możemy uzyskać. 

Pamiętajmy jednak, aby dobrać produkt do porowatości. Najlepsze oleje dostępne są nie tylko na drogeryjnych półkach, ale także w sklepach spożywczych. Kierujmy się przede wszystkim jakością, a niekoniecznie ceną. Niektóre produkty są tak uniwersalne, że stosujemy je zarówno przy włosach nisko-, średnio- i wysokoporowatych. 

Czym zmywamy olej z włosów?

Większość osób twierdzi, że najważniejsze w zmywaniu olejów jest zastosowanie odpowiedniej odżywki. To ona zadziała na produkt w taki sposób, że nie będzie konieczne stosowanie silnie działających detergentów. Dlatego pierwszym krokiem jest zawsze aplikacja właśnie tego kosmetyku. Rozprowadzamy go na długości włosów, ale także na skórze głowy (jeżeli tutaj olej również był nakładany). Następnie spłukujemy wszystko wodą. To pierwszy krok, ale nie ostatni. Potrzebne jest bowiem silniejsze, wieloetapowe oczyszczanie. Teraz należy wykorzystać do mycia ulubiony szampon. Tutaj jednak niekoniecznie zadziała on na włosy, a głównie na skórę głowy. Pamiętajmy, aby podczas aplikacji nie drapać, a jedynie delikatnie masować skalp opuszkami palców. W ten sposób pobudzamy krążenie. 

Jakie szampony sprawdzają się przy zmywaniu olejów?

Jeżeli odżywka zostanie dobrana w sposób poprawny, to bez przeszkód możemy sięgać po delikatne szampony. Będą pozbawione silnie myjących detergentów, które mogą niekorzystnie wpływać na stan skóry. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób możemy pobudzać skórę do jeszcze silniejszego złuszczania, a to nierzadko kończy się nawet problemami z łupieżem. 

Szampony silnie oczyszczające aplikujemy tylko sporadycznie, kiedy rzeczywiście zauważamy, iż jest to proces konieczny. Na co dzień wybierajmy jednak prostsze, delikatniejsze składy. Postarajmy się także, aby nie zniwelować działania olejowania. Na pewno chcemy pozbyć się nieprzyjemnej, tłustej warstwy, ale ostatecznie zależy nam na tym, by fryzura wyglądała o niebo lepiej niż przed zastosowaniem produktów. 

O czym warto pamiętać, gdy kupujemy nowy szampon? Postarajmy się dobrać go do potrzeb naszych włosów. Niech będzie zgodny z naszą porowatością. Starajmy się również utrzymać właściwą równowagę PEH, czyli dbać o zależność między proteinami, emolientami i humektantami. 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie