Jakie uprawnienia są potrzebne, aby wykonywać usługi wysokościowe?

Krzysztof Jagielski
26.01.2024

Prace wysokościowe są nieodłącznym elementem zarówno w branży budowlanej, jak i konserwacji budynków - i tych zabytkowych, jak również nowoczesnego budownictwa. Wysokość stanowi jednak wyzwanie, na które trzeba zostać odpowiednio przygotowanym. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpocząć prace na wysokości!

Czy posiadanie uprawnień to konieczność?

Nie od dziś wiadomo, że prace na wysokościach niosą za sobą duże niebezpieczeństwo - głównie wtedy, gdy wykonuje je osoba nieprzygotowana odpowiednio do wykonywania swojego zawodu. Dlatego też, aby móc obsługiwać podnośniki, wspinać się czy udzielać pierwszej pomocy wysoko nad ziemią, konieczne jest wyrobienie uprawnień.

Specjalne szkolenia wysokościowe służą nie tylko do wydania zaświadczenia, lecz także oswajają z wysokością i uczą, jak radzić sobie zarówno podczas rutynowych prac, jak i w sytuacjach awaryjnych. Warto pamiętać o tym, że posiadanie uprawnień wymagane jest nie tylko od pracowników, lecz także od zatrudniających ich firm, które muszą nabyć odpowiednią akredytację.

Jakie umiejętności nabywa alpinista przemysłowy?

Za pracę na wysokości uznawane są wszystkie czynności wykonywane minimum 1 metr nad ziemią. Aby świadczyć usługi wysokościowe, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie teoretyczne, w tym wiedza techniczna na temat obsługiwanych urządzeń, narzędzi i zabezpieczeń, oraz przygotowanie praktyczne.

Przede wszystkim alpinista przemysłowy musi być przygotowany fizycznie i posiadać odpowiednią kondycję oraz zwinność, która pozwoli mu na swobodne i bezpieczne przemieszczanie się na wysokości, obejmujące omijanie przeszkód takich jak rury, kable, dziury i skośne powierzchnie. Nie może też mieć lęku przed wysokością i musi być przygotowany na radzenie sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Podczas szkoleń organizowanych przez https://alpinizmprzemyslowy.pl przyszły alpinista przemysłowy nauczy się również, jak radzić sobie z szokiem wiszenia oraz jak pracować z linami i drabinami.

Poznaj rodzaje szkoleń przygotowujących do pracy na wysokościach

  • szkolenie podstawowe - jak sama nazwa wskazuje, jest ono podstawą dla każdego planującego pracę na wysokości. Skupia się na zapoznaniu uczestników z zasadami bezpieczeństwa oraz technikami wspinaczki, w tym, w jaki sposób należy korzystać ze sprzętu zabezpieczającego i jak wyglądają procedury awaryjne.

  • alpinizm przemysłowy - jest to kurs przeznaczony dla osób, które podejmują się zaawansowanych prac na wysokościach w warunkach przemysłowych. Główne tematy omawiane podczas szkolenia dotyczą prac prowadzonych w dostępie linowym, uzupełnionych nie tylko o ratownictwo, ale też auto ratownictwo.

  • szkolenie dla służb BHP - jest przeznaczone dla osób, które chcą zajmować się organizowaniem i nadzorowaniem prac na wysokości. Jest najbardziej teoretycznym ze szkoleń. Obejmuje przygotowanie do prowadzenia dokumentacji, znajomość przepisów oraz umiejętność doboru odpowiednich środków zabezpieczających do pracy.

Po każdym szkoleniu uczestnicy otrzymują certyfikaty zaświadczające zarówno o zdobyciu wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, które są wydawane bezterminowo!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie