Kamerki samochodowe – o czym warto pamiętać podczas zakupu

Andrzej Winnicki
12.12.2019

Wideorejestratory to coraz popularniejszy dodatek, w który zaopatruje się chętnie wielu kierowców. Ta moda nie jest pozbawiona głębszego sensu. Duży popyt na tego typu akcesorium wynika prawdopodobnie z ogromnej praktyczności oraz przydatności kamerki samochodowej. Nieprzewidziane i groźne sytuacje mogą przytrafić się nawet doświadczonemu kierowcy. Montując w swoim aucie wideorejestrator, mamy pewność, że posiadamy dowód na poparcie naszej wersji wydarzeń na drodze. Nagranie, na którym będzie zarejestrowany przebieg wypadku lub akt wandalizmu może posłużyć policji oraz ubezpieczycielowi.

Lepiej nie kupować najtańszych kamerek samochodowych

Na co warto zwrócić uwagę, gdy zamierzamy zaopatrzyć się w kamerkę samochodową? Cena tego gadżetu ma zwykle kluczowe znaczenie. Najtańsze modele można nabyć już w granicach 100 PLN. Niestety, nie oferują one z reguły dobrych jakościowo filmów ani odpowiedniej ilości miejsca na zapis nagrań. Gdy mowa o rozdzielczości, warto podkreślić, że pewnym minimum, które trzeba sobie zapewnić, jest rozdzielczość HD, jeżeli nie wyższa. Po co w ogóle kupować wideorejestrator do auta, gdy nie będziemy w stanie rozczytać numerów rejestracyjnych innych samochodów na drodze, gdy odtworzymy nagranie? Nie warto więc kupować kamerki z najniższej półki cenowej. Lepiej wybierać warianty średniej klasy – umownie można przyjąć, że zaczynają się one od 300-400 PLN.

Szeroki kąt nagrywania oraz rozdzielczość

Sytuacja na drodze zmienia się dynamicznie z sekundy na sekundę w całym otoczeniu samochodu. Im szerszy kąt nagrywania – tym bardziej pojemny będzie kadr filmu, kręconego przez kamerę. Warto zatroszczyć się o to, by kamerka samochodowa, na którą się zdecydujemy, miała kąt nagrywania o wartości przynajmniej 120 - 150 stopni. Na rynku można znaleźć także pojemniejsze kadrowanie – nawet do 170 stopni. Tak szeroki kadr filmowania pozwoli na objęcie nie tylko maski i jej otoczenia podczas jazdy lecz także poboczy drogi.

Pojemność pamięci

Kamerki samochodowe dobrej jakości nie tylko posiadają pojemną pamięć wewnętrzną, ale też pozwalają na zastosowanie kart microSD (niektóre wideorejestratory potrafią obsługiwać nawet 128 GB pojemności). Im wyższa rozdzielczość nagrywanych wydarzeń z podróży, tym więcej miejsca będziemy potrzebować na ich zmagazynowanie. Niektóre modele posiadają opcję nagrywania w pętli, tzn. gdy skończy się wolne miejsce w pamięci urządzenia, zaczynają zapis, wymazując najstarsze filmy. Stwarza to pewne ryzyko utraty istotnych nagrań, gdy zaniedbamy zgrywanie zgromadzonych materiałów na bieżąco.

Czujniki ruchu i inne dodatkowe funkcje

Wideorejestratory z nieco wyższej półki cenowej są wyposażone w wiele ciekawych dodatków. Warto dokładnie poznać specyfikację danej kamerki jeszcze przed zakupem. Dodatkowe funkcje to przede wszystkim możliwości takie jak: tryb nocny oraz czujnik ruchu oraz drgań – włączający automatycznie nagrywanie. Bardzo praktyczną opcją jest także moduł GPS, pozwalający na naniesienie pokonanej trasy na mapę, jak również korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw satelitarnej lokalizacji. Możemy też zdecydować się na zakup kamerki sterowanej głosem oraz nagrywającej wszystkie dźwięki z otoczenia.

Przed wyborem konkretnego modelu zastanówmy się dokładnie nad własnymi oczekiwaniami. Dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko budżet, ale też na przykład sposób, w jaki kamera będzie montowana za szybą. Jeżeli mamy do dyspozycji nieco większą ilość gotówki – możemy pokusić się o podwójny nabytek i umieścić w samochodzie dwa rejestratory: z przodu oraz z tyłu auta. Rzeczywistość na drodze jest w wysokim stopniu nieprzewidywalna, tak więc tego typu ostrożność może okazać się zbawienna.

Przed sfinalizowaniem kupna porozmawiajmy z kierowcami, którzy korzystają już z kamerek, przejrzyjmy dokładnie internetowe zestawienia, zaglądając także do dokładnych specyfikacji danego sprzętu na stronie producenta. Pozwoli nam to na zgromadzenie odpowiedniej ilości informacji, które pomogą podjąć trafny wybór.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie