Kasy fiskalne online: co trzeba o tym wiedzieć?

Jerzy Biernacki
10.02.2020

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, od 1 stycznia 2020 roku pierwsza grupa polskich przedsiębiorców została objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online. To nowoczesne i wygodne rozwiązanie budzi obawy wśród właścicieli firm, ale zupełnie niepotrzebnie. Kasa fiskalna online przede wszystkim pozwala uszczelnić system podatkowy, ale także ułatwia ewidencjonowanie sprzedaży. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego artykułu.

Czym są kasy fiskalne online?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online został wprowadzony na mocy ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Zasada działania urządzenia jest relatywnie prosta i na pierwszy rzut oka kasa nie różni się jakoś szczególnie od tej tradycyjnej - również znajdziemy w niej dobrze znaną papierową rolkę.

Cała innowacja polega na tym, że kasa jest podłączona za pośrednictwem Internetu do Centralnego Repozytorium Kas, gdzie odnotowywana jest każda transakcja w czasie rzeczywistym. To oczywiście znacząco ułatwia kontrolowanie poprawności ewidencjonowania sprzedaży.  

Warto wiedzieć

Dane zapisane w Centralnym Repozytorium Kas są automatycznie udostępniane m.in. ministrowi ds. finansów publicznych, naczelnikom urzędów skarbowych oraz naczelnikom urzędów celno-skarbowych.

Kto już musi korzystać z kas fiskalnych online?

Wprowadzanie nowych przepisów zostało podzielone na etapy. Pierwsza grupa przedsiębiorców jest objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online od 1 stycznia 2020 roku. Mowa o firmach, które:

  • Świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów;
  • Sprzedają paliwa do napędu silników spalinowych (benzynę, olej napędowy i autogaz);

Druga tura wprowadzania obowiązkowych kas fiskalnych online nastąpi 1 lipca 2020 roku. Wówczas w takie urządzenie będą musieli być wyposażeni przedsiębiorcy, którzy:

  • Świadczą usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, również prowadzone sezonowo;
  • Świadczą usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
  • Sprzedają węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu z przeznaczeniem do celów opałowych;

Największa grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej online do 31 grudnia 2020 roku. Dotyczy to między innymi różnego rodzaju usługodawców, jak zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, firmy budowlane, kancelarie prawne, prywatne praktyki medyczne czy chociażby kluby fitness.

Gdzie można kupić kasę fiskalną online?

Można to zrobić w firmie, która specjalizuje się w sprzedaży kas i potrafi dopasować urządzenie do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Warto tutaj zwrócić uwagę na ofertę firmy NetVet, która proponuje klientom zarówno stacjonarne kasy fiskalne online, jak i bardzo wygodne – zwłaszcza dla firm świadczących usługi w modelu „u klienta” – kasy mobilne.

Przedsiębiorców, którzy obawiają się wysokich kosztów zakupu kasy, uspokajamy. Ministerstwo Finansów oferuje aż 90-procentową ulgę, której suma nie może przekroczyć jednorazowo 700 złotych. Ulga jest przyznawana wyłącznie na podstawie faktury zakupu kasy fiskalnej online, którą otrzymuje się od sprzedawcy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie