Kelp – wodorosty należące do brunatnic

Kelp to duża grupa wodorostów, w której wymienia się około 5000 gatunków. Charakteryzuje je brązowe ubarwienie. Należą one do brunatnic, a spotykane są w wodach strefy zimnej i umiarkowanej półkuli północnej. Jakie właściwości posiada kelp?

Kelp popularny głównie w Japonii

Kelp popularny jest głównie w Japonii, ale ze względu na posiadane właściwości i skład, znalazł swoje miejsce w postaci suplementu stosowanego w wielu innych krajach. Charakteryzuje się przede wszystkim dużą zawartością jodu. Uważa się go za najsilniejsze źródło tego pierwiastka, występującego naturalnie. Kelp, jako suplement gości na półkach aptecznych głównie ze względu na wspominany jod, ponieważ niedobór tego pierwiastka sprzyja chorobom tarczycy.

W składzie kelpu obecne są także: potas, wapń, żelazo i magnez. Ponadto witaminy, aminokwasy, przeciwutleniacze, błonnik oraz tłuszcze omega-3. Kelp to również źródło chlorofilu.

Zastosowanie

Kelp stosowany jest w dużej mierze, jako środek wspomagający leczenie tarczycy. Jest to związane z wysoką zawartością jodu – pierwiastka warunkującego prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu. Zaburzenia pracy tarczycy mogą być przyczyną spowolnienia metabolizmu, zahamowania wzrostu, jak i niedorozwoju umysłowego.

Jod ma znaczenie nie tylko dla tarczycy. Jest on również odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowych funkcji poznawczych, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, jak i wspomaga zachowanie właściwego metabolizmu energetycznego.

W wodoroście zawarty jest polisacharyd – fucoidan, który zapobiega powstawaniu zakrzepów. Związek ten wykazuje także działanie przeciwzapalne. Obecna w kelpie witamina K jest niezbędna w diecie osób narażonych na osteoporozę, dlatego zasadne jest stosowanie tego suplementu. Udowodnione zostało, że fucoidan, poprawia gęstość mineralną kości oraz zapobiega utracie kości, co wiąże się z postępującym wiekiem.

Wysoka zawartość jodu, ale i obecność innych pierwiastków śladowych, kelp czyni suplementem o szerokich możliwościach zastosowania.

 

 

 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.