Kiedy warto naprawić szybę samochodową?

Mateusz Nowak
14.03.2020

Uszkodzenia szyby czołowej w samochodzie osobowym czy dostawczym są powszechne. Wystarczy przecież drobny kamyk, który wyleci spod koła poprzedzającego pojazdu, by na szybie pojawił się charakterystyczny tzw. pajączek. To nie lada problem, ponieważ takie uszkodzenie może być nawet podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu w razie kontroli drogowej. Na szczęście nie zawsze drobny odprysk oznacza konieczność wymiany całej szyby. Niektóre uszkodzenia można z powodzeniem naprawić w specjalistycznym warsztacie. Kiedy się to opłaca?

Ile kosztuje naprawa szyby samochodowej?

Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia. Przeciętny koszt naprawy typowego odprysku (bez pęknięcia szyb) mieści się w przedziale od 120 do 200 złotych. W cenę jest już wliczona robocizna oraz materiał, czyli specjalna żywica, którą wtłacza się w uszkodzenie pod dużym ciśnieniem. Jak widać naprawa może być bardzo opłacalna, gdy zestawimy ją z kosztem zakupu nowej szyby – tutaj ceny zaczynają się od 300 złotych, ale za szybę z podgrzewaniem i czujnikiem deszczu/zmierzchu trzeba już zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Ważne pytanie: czy naprawa jest możliwa?

Przede wszystkim musimy podkreślić, że nie każdą szybę da się naprawić. Profesjonalny zakład odmówi wykonania usługi w sytuacji, gdy uszkodzenie znajduje się centralnie na wysokości wzroku kierowcy – nawet po naprawie w tym miejscu będzie widoczne delikatne zmatowienie, co może się negatywnie odbić na bezpieczeństwie jazdy. Ponadto wykluczone jest naprawianie szyby pękniętej oraz takiej, w której uszkodzenie występuje bardzo blisko krawędzi – jest niemal pewne, że będzie to skutkować pojawieniem się pęknięcia, dlatego żaden fachowy zakład nie udzieli na taką naprawę gwarancji.

Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że naprawa nie będzie możliwa w przypadku sporego uszkodzenia. Zakłady różnie do tego podchodzą, jednak dominuje opinia, że można powalczyć z uszkodzeniem wielkości 10-groszówki, nie większym.

Kiedy zdecydować się na naprawę?

Jeśli fachowiec ocenił, że naprawa szyby jest możliwa i deklaruje udzielenie gwarancji na wykonaną usługę (zwykle rocznej), a dodatkowo warsztat ma dobrą opinię, to nie ma się nad czym zastanawiać. Usługa zawsze będzie tańsza niż zakup nowej szyby.

Szczególnie opłacalne będzie to dla właścicieli pojazdów, w których zastosowano podgrzewaną szybę, co zawsze znacząco podwyższa koszt zakupu nowego elementu. Podobnie jest w przypadku właścicieli samochodów z czujnikiem deszczu i zmierzchu, czyli elementami również umieszczonymi w konstrukcji szyby, znacząco podwyższającymi jej cenę. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie