Kiedy warto przeprowadzić audyt prawny w firmie?

Andrzej Winnicki
27.03.2021

Głównym zadaniem audytu prawnego jest zweryfikowanie, czy przyjęte w firmie praktyki, procedury i dokumenty wewnętrzne są zgodne z prawem. Taki zabieg przynosi przedsiębiorstwom wiele korzyści i dostarcza nowych rozwiązań.

Główne korzyści wynikające z wykonania audytu prawnego

Decydując się na audyt prawny w swojej firmie, dostajemy dogłębną analizę przedsiębiorstwa. W skład takiej analizy wchodzą wszelkie zawarte umowy cywilnoprawne, uprawnienia, obowiązki administracyjne, w tym pozwolenia i koncesje. Dzięki takiemu audytowi prawnemu możemy przystąpić do wdrażania nowych rozwiązań oraz ulepszania już istniejących. Wnikliwa i praktyczna ocena dotychczasowej działalności przedsiębiorstwa pomaga szybko zweryfikować błędy i od razu przystąpić do ich eliminacji. Szczegółowy raport ze stanu faktycznego przydaje się również przy sprzedaży spółki.

Jeżeli przedsiębiorca planuje dokonać nowych transakcji, firmy zewnętrzne wykonujące audyty prawne często oferują oszacowanie powodzenia i ewentualnych zagrożeń z tym związanych. Możliwe jest wówczas także zabezpieczenie własnego majątku przed skutkami obarczonej ryzykiem transakcji.

Przypadki, w których zaleca się przeprowadzenie audytu prawnego w firmie

Audyt prawny możemy wykonywać u siebie w przedsiębiorstwie, kiedy tylko chcemy. Od nas zależy również, czy będzie on całościowy, czy tylko częściowy. Są jednak pewne przypadki, w których szczególnie zaleca się wykonanie audytu prawnego. Pierwszym takim przypadkiem, który zdarza się najczęściej, jest po prostu sprzedaż podmiotów lub ich aktywów, a także reorganizacja bądź uporządkowanie struktur spółki.

Kolejny przypadek następuje wtedy, gdy chcemy wdrożyć politykę rozwoju firmy. Ponadto przeprowadzenie audytu prawnego przydaje się przy obejmowaniu funkcji zarządczych przez organy w nowym składzie osobowym. Jeśli w firmie wzrośnie ryzyko niespodziewanej kontroli ze strony organów państwa, również przedsiębiorcy wynajmują firmy zewnętrzne, które szybko i profesjonalnie przeprowadzą szczegółowy audyt prawny.

 

 

 

 

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.