Klimatyzacja w domu to ogromny luksus, na który może sobie pozwolić coraz więcej z nas. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to urządzenie (a nawet zestaw urządzeń), które jak każde może ulec awarii – oczywiście w najmniej oczekiwanym momencie (czyli w trakcie fali upałów). Co wtedy? Czy niedziałająca klimatyzacja nadaje się tylko do kosztownej wymiany? Niekoniecznie. Sprawdź 3 najczęstsze przyczyny awarii.
Jest to dość powszechna usterka, która niestety najczęściej wiąże się z koniecznością poniesienia wysokiego kosztu naprawy. Jednostka zewnętrzna, między innymi, odpowiada za usuwanie z pomieszczenia ciepłego powietrza. Gdy po uruchomieniu klimatyzacji ze skraplacza dobiegają dziwne odgłosy i wiadomo, że pochodzą one z zewnętrznej części budynku, można zacząć podejrzewać awarię silnika wentylatora, a nawet silnika sprężarki.
Jeśli śmigło po włączeniu klimatyzacji pozostaje nieruchome i w dodatku jest bardzo ciepłe, mamy trop. Brak chłodzenia jednostki zewnętrznej w prostej linii prowadzi do przegrzania urządzenia i awarii sprężarki. Wówczas naprawa będzie dość kosztowna.
Jest to wyjątkowo frustrująca usterka, ponieważ z jednej strony klimatyzacja niby działa, ale z drugiej nie daje ona ochłody i tylko niepotrzebnie pobiera prąd. Na szczęście w większości przypadków taki stan rzeczy nie jest spowodowany jakąś poważną usterką. Bardzo często wina leży po stronie zbyt rzadkiej konserwacji systemu, a konkretnie niestosowania się do zalecenia wymiany filtra powietrza.
W nieco rzadszych przypadkach nieefektywna praca klimatyzacji jest spowodowana zbyt niskim poziomem czynnika chłodniczego w układzie, co zwykle jest wynikiem nieszczelności. Warto również sprawdzić, czy kratki wylotowe klimatyzatora nie są czymś zatkane.
Najczęściej ta usterka jest spowodowana zbyt niskim poziomem czynnika chłodniczego w układzie, co powinno skłonić do zlecenia wykonania przeglądu sprawności systemu – zwykle bowiem wina leży po stronie nieszczelności. Takiej awarii nie należy bagatelizować, ponieważ notoryczne włączanie i wyłączanie sprężarki prędzej czy później doprowadzi do jej uszkodzenia, a to wiąże się już z poważnymi kosztami naprawy.
Jak widać najczęstsze usterki domowej klimatyzacji mają ścisły związek z tym, że użytkownicy zbyt rzadko zlecają wykonywanie przeglądów konserwacyjnych. Fachowiec powinien obejrzeć klimatyzację minimum raz w roku – dzięki temu w porę wychwyci drobne awarie, których usunięcie jest tanie. To uchroni domowników przed przykrymi konsekwencjami w samym środku lata.