Kobiecy biznes - jak założyć firmę?

Jerzy Biernacki
24.01.2020

Najlepsze pomysły i wynalazki powstają z potrzeb. Tak jak Joy Mangano wpadła na pomysł samowyżymającego mopa, tak wiele ludzi ma swoje prywatne „patenty” na ułatwianie sobie codziennych obowiązków. Czasem wystarczy samodzielne usprawnienie rzeczy użytkowych. Niekoniecznie musisz być wynalazczynią i opatentować pomysł. Można wykorzystać swój potencjał, talent i umiejętności w swojej własnej firmie. Jak założyć samodzielną działalność gospodarczą?

Kilka pomysłów, które rozbudzą Twoją wyobraźnię

Skoro myślisz o prowadzeniu biznesu, prawdopodobnie nie brakuje Ci kreatywności. Oraz zainteresowań czy hobby. Zastanów się, co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność, może warto podejść do tego biznesowo.

Hand made

Rękodzieło – budzi zachwyt wśród osób, które chciałyby w magiczny sposób stworzyć samodzielnie coś unikalnego, ale… nie mają czasu, pomysłu lub zwyczajnie nie potrafią. A Ty, jeśli masz zmysł estetyczny, smykałkę do robótek ręcznych, kawałek papieru lub materiału zamieniasz w arcydzieło. Wykorzystaj swoje zdolności manualne i zacznij w ten sposób pracować. Nie muszą być to tylko ozdoby, ale przedmioty codziennego użytku lub akcesoria czy zabawki dla dzieci. Prezenty w postaci nietypowych bukietów. Tym razem nie z kwiatów, ale czekoladek, lizaków, warzyw czy owoców.

Odnawianie mebli

Autorski design, nadawanie nowego życia (lub funkcji!) zepsutym lub zniszczonym meblom. Jeśli prace stolarskie nie są Ci straszne, a naprawa i ratowanie mebli „z duszą” sprawia frajdę, to możesz pójść w te stronę. Samodzielnie możesz szukać starych mebli na aukcjach internetowych i nadawać im nowy design, w Twoim własnym stylu. Lub z uwzględnieniem wizji klienta, który chciałby zmienić wystrój w mieszkaniu. Niektóre elementy mebli można wykorzystać do stworzenia oryginalnych legowisk dla zwierząt, unikatowych kocich drapaków itp.

Branża ślubna

Wybór działalności w tym temacie jest bardzo rozległy i dość różnorodny. Organizacja ślubów i wesel może stać się Twoim zajęciem, jeśli cechuje Cię kreatywność i zorganizowanie, a dodatkowo wyjątkowa empatia i umiejętność wsparcia pary młodej w stresującym dla nich dniu. Kontakty i współpraca z innymi specjalistami z branży jest równie istotna. Kolejne zajęcia branżowe, którymi można się zająć: fotografia i film, usługi florystyczne oraz dekorowanie sal i kościołów, wypożyczanie zastawy, mebli do sesji zdjęciowych, gadżetów weselnych, wykonywanie personalizowanych drobnych upominków dla gości, winietek, zaproszeń, etykiet na butelki. Animacje dla dzieci uczestniczących w przyjęciu, prowadzenie oczepin, pokazy barmańskie, usługi cukiernicze w postaci stoiska z mini deserami i efektownym tortem.

Mobilny salon kosmetyczny

Przyjazd do domu klienta, to udogodnienie dla wielu osób zapracowanych, rodziców małych dzieci lub osób starszych. Usługi fryzjerskie, manicure czy makijaż na specjalne okazje - niby nic nowego, ale może w okolicy wciąż takiej opcji brakuje.

Pomoc domowa w nowoczesnym wydaniu

Usługa typu concierge to dziś nic innego, jak człowiek do zadań specjalnych. Osobisty asystent lub pośrednik w załatwianiu drobnych rzeczy organizacyjnych, na które często nie mogą sobie pozwolić zapracowane osoby. Rezerwowanie biletów na spektakl, pociąg, samolot, odbieranie prania i przesyłek z paczkomatu, zwroty nieudanych zakupów. Organizacja prezentów świątecznych (nawet na ostatnią chwilę), imprez urodzinowych, rezerwacja stolików w restauracjach (z okazji rocznicy ślubu). Odbiór dzieci ze szkoły i zawiezienie ich na zajęcia dodatkowe. To tylko przykłady, jak można pomóc osobom zapracowanym, niezorganizowanym lub zapominalskim uratować sytuację, kiedy wydaje im się to niemożliwe.

Kawiarnia na rowerze

Pomysł może bardziej sezonowy, ale jest dobrym początkiem na otwarcie kawiarni stacjonarnej. Można powiedzieć, że takie rozwiązanie daje możliwość bycia „bliżej ludzi”. Zaoferowanie swoich usług jako opcja na eventy firmowe w plenerze lub po prostu pojawianie się w różnych miejscach w mieście, gdzie ludzie spędzają czas wolny. Warto w mediach społecznościowych „uprzedzać” klientów, kiedy i gdzie mobilna kawiarnia się pojawi. Niekoniecznie musi to być stoisko z gorącą kawą, w upalne dni można oferować lemoniady lub wariacje smakowe na temat kawy czy herbaty mrożonej. Tu również może zadziałać Twoja wyobraźnia.

Pomysłów może być wiele, czasem wystarczy jedna iskra, która pchnie Cię do działania. Możliwe, że obawiasz się formalności związanych z otwarciem własnej działalności. To akurat nic trudnego.

Jak założyć firmę samodzielnie?

Najprościej i najszybciej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Można to zrobić „w jednym okienku” albo przez internet. Zapoznanie się z zasadami, jak wypełnić odpowiedni druk, gdzie się udać, co załatwić, jest podstawą i czymś, od czego należy zacząć. Jak założyć firmę? Przewodnik w 6 krokach - to baza najważniejszych informacji dotyczących formalności w temacie rozpoczęcia działalności biznesowej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie