Kocioł gazowy czy elektryczny? Sprawdź, co lepsze dla twojej rodziny

Krzysztof Jagielski
02.03.2022

Osiągnięcie idealnej temperatury w mieszkaniu czy domu nie jest czymś niemożliwym. Mamy wiele nowinek technologicznych, których umiejętne wykorzystanie powoli podnieść komfort przebywania w domowych pieleszach. Na szczególną uwagę zasługują różnorodne regulatory temperatury. Tego typu kontrolery w zależności od modelu, partii i zastosowania mogą znacząco różnić się od siebie. Pojawia się pytanie, czy do różnych typów ogrzewania można stosować te same sterowniki? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Najpopularniejsze są ogrzewanie gazowe i elektryczne

Spytacie, co z węglowym? Z uwagi na intensywną termomodernizację budynków, wymianę pieców i inne proekologiczne inwestycje, trzeba pamiętać, że będzie ono odchodzić powoli do lamusa.

Własne ogrzewanie jest absolutnym gwarantem bezpieczeństwa. Ciepło domowego ogniska nie może być traktowane tylko czysto teoretycznie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż własnego kotła grzewczego. Zwykle są to piece elektryczne lub gazowe. Pierwszym krokiem przed zakupem powinno być porównanie i zestawienie tych dwóch rodzajów kotłów. To może też pomóc rozstrzygnąć, jakie regulatory należy w nich zastosować.

Zatem co wybrać? Gaz czy prąd?

Odpowiedź należy do kategorii „to zależy”. Analiza potrzeb to bardzo złożony proces. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozłożenie zagadnienia na czynniki pierwsze. Trzeba sobie odpowiedzieć na takie pytania, jak: czego tak naprawdę potrzebuję, jaki mam budżet na kocioł, jak często będzie on ogrzewał pomieszczenie. Istotne jest także to, jaki typ energii jest doprowadzony do waszego domu czy mieszkania i czy przewidujecie inwestycję w zewnętrzny zbiornik gazu. Ważne jest, ile macie miejsca w kotłowni, bo nie każdy piec zmieści się we wnęce. To podstawowe kwestie, które mają bezpośredni wpływ na wybór pieca. Gdy odpowiecie sobie na te pytania, to stwierdzenie, jaki kocioł – gazowy czy elektryczny – jest najlepszy do domu o powierzchni dziewięćdziesięciu, stu pięćdziesięciu czy dwustu metrów, jest już zdecydowanie prostsze. Z uwagi na te różnice można stwierdzić, że dobór regulatora temperatury nie ma większego znaczenia, jednak może być zupełnie inaczej.

Inny piec to inna technologia

Piec gazowy lub na paliwo stałe to nieco bardziej złożona aparatura. Obsługa zapłonu płomienia w urządzeniu, kontrola spalin czy nawet kondensacji wymaga prawidłowego podłączenia. W przypadku pieca elektrycznego kontrolowana jest tylko grzałka, co sprawia, że montaż może być dużo łatwiejszy. Więcej danych na temat kotłów gazowych znajdziecie u sprawdzonego sprzedawcy.

Różnice w sterownikach mogą wynikać pośrednio z rodzaju pieca

Z uwagi na fakt, że dobór pieca zależny jest od tego, jaką przestrzeń chcecie ogrzać, może to sprawić, że i sterowniki do niego będą się różnić od siebie. Wystarczy zobrazować to sobie na prostym przykładzie. Zarządzanie temperaturą w małej kawalerce o powierzchni trzydziestu metrów kwadratowych jest dużo prostsze niż w dwukondygnacyjnym domu jednorodzinnym. W tym drugim przypadku niezbędne będą dodatkowe czujniki w różnych pomieszczeniach i termostaty. Tylko wtedy jest szansa na względnie równomierne rozłożenie temperatury. Do mieszkania pasować będzie zatem model elektryczny, a w domu jednorodzinnym raczej gazowy.

Kiedy lepiej wybrać kocioł gazowy?

W większości typowych przypadków kotły gazowe wygrywają z elektrycznymi. Gospodarstwa domowe w blokach, domach czy zabudowie szeregowej, mieszkania w kamienicach i starym budownictwie, a także wiele innych z powodzeniem korzysta z kotłów zasilanych gazem. Jest to dobre rozwiązanie dla rodzinnego budżetu, zwłaszcza w kontekście drogiego ogrzewania elektrycznego. Warto pamiętać, że stawki za energię i surowce ulegają szybkim zmianom, dlatego też należy mieć to na uwadze przy wyborze pieca.

Może jednak kocioł elektryczny?

Jednak kotły elektryczne często wygrywają rywalizację ze swoimi gazowymi odpowiednikami. Dzieje się to w specyficznych warunkach. Dobrym przykładem mogą być domki letniskowe, domy letnie albo inne budynki odwiedzanie od czasu do czasu. Wszystko dlatego, że kocioł elektryczny w stanie spoczynku nie wymaga żadnego dozoru. Urządzenia na błękitne paliwo cały czas mogą pobierać niewielkie ilości gazu w celu utrzymania płomienia kontrolnego. Co więcej, odcięcie zasilania od pieca gazowego rodzi niewielkie ryzyko uszkodzenia i wycieku. Tego ryzyka nie ma zupełnie w przypadku kotłów elektrycznych.

Ekologia patrzy na to przychylnie

Sterowniki temperatury i kontrolery pomagają zmniejszyć straty energii, a co za tym idzie, zwiększyć oszczędności. To korzystne dla środowiska. Kotły gazowe także są dobrym rozwiązaniem ze względu na ekologię. Gaz umieszczony jest na liście paliw kopalnych przejściowych, które posiadają umiarkowany wpływ na środowisko. Widać to gołym okiem: spalanie go nie generuje kłębów dymu, w przeciwieństwie do węgla, drewna opałowego czy odpadów, których spalanie kojarzy się bezsprzecznie z nieprzyjemnym zapachem i zawiesistym smogiem. To wszystko sprawia, że dobrze zarządzany dom (a w nim odpowiedni elektroniczny regulator temperatury!) może być znacząco mniej szkodliwy dla środowiska.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie