Kolor dachu w budynku jednorodzinnym - czy ma on jakiekolwiek znaczenie

Krzysztof Jagielski
28.03.2023

To pytanie spędza sen z powiek wielu przyszłym i aktualnym właścicielom domów jednorodzinnych, którzy planują ich budowę lub renowację. Okazuje się, że wybór koloru dachu może wpłynąć na wygląd całego budynku, koszty jego utrzymania oraz komfort mieszkańców. 

Wygląd dachu

Zacznijmy od wyglądu. Kolor dachu może mieć kluczowe znaczenie dla estetyki budynku i wpłynąć na jego ogólny wygląd. Jasne kolory odcinają się od ciemnych kolorów tła, tworząc kontrast i dodaje budynkowi charakteru. Ciemne kolory, z kolei, sprawiają, że budynek wydaje się masywniejszy i bardziej elegancki. Wybierając kolor dachu, warto więc pomyśleć o stylu i charakterze budynku oraz harmonijnie dobrać go do koloru elewacji i otoczenia. 

Kolor dachu wpływa także na ekologię. Jasne kolory są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ odbijają większą ilość promieni słonecznych i zmniejszają tzw. efekt wyspy ciepła, który zachodzi w dużych miastach. Efekt ten powstaje w wyniku nagrzewania się asfaltu i betonu na ulicach, a także pokryć dachowych. Skutkiem tego jest zwiększenie temperatury na terenach intensywnie zabudowanych. Wybór jasnego koloru dachu wraz z optymalizacją innych elementów zabudowy, może pomóc w ograniczeniu tego zjawiska i zwiększeniu efektywności energetycznej budynku. 

Koszt utrzymania budynku

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, są koszty utrzymania budynku. Ciemne kolory absorbują więcej ciepła niż jasne, co może wpłynąć na temperaturę wnętrza mieszkania. Wymiana koloru ciemnego dachu na jaśniejszy może więc pomóc w ograniczeniu kosztów klimatyzacji w upalne dni.  Dobrze dobrana i starannie wykonana izolacja termiczna dachu pozwoli uniknąć przenikania ciepła do wnętrza domu, jednak efekt rozgrzanego ciemnego dachu możemy odczuć np. uchylając okno dachowe. 

Zasady urbanistyczne

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru dachu, są też zasady urbanistyki i planowanie przestrzenne. W niektórych miejscach lokalne prawo określa szczegółowe  wytyczne dotyczące kolorów dachów dopuszczalnych w danym rejonie. Wynika to z potrzeby zachowania ładu przestrzennego i poszukiwania unikalnego charakteru danego miejsca. Najczęściej jednak w wytycznych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego znajdziemy paletę dopuszczalnych kolorów, eliminującą stosowanie tych nietypowych, nie zaś ściśle określoną jedną barwę.

Kolor dachu w budynku jednorodzinnym ma duże znaczenie i warto zwrócić na niego uwagę przed podjęciem decyzji o budowie lub modernizacji domu. Oprócz wpływu na estetykę budynku, kolor dachu wpływa także na koszty utrzymania, gospodarkę cieplną i ekologię. Warto zwrócić uwagę na lokalne wytyczne i normy oraz na harmonijne wkomponowanie budynku w otoczenie. Kolor dachu wpłynie na funkcjonalność, trwałość i komfort mieszkańców, dlatego warto skonsultować wybór z fachowcami np. z MURATORA (jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem https://projekty.muratordom.pl/o-nas/ ) i projektantami.

Pamiętajmy, że kolor dachu to wybór na wiele lat. Znacznie łatwiej jest zmienić kolor elewacji domu niż kolor dachu. Dobierajmy materiał na dach naszego przyszłego domu biorąc pod uwagę otoczenie, w którym powstanie. Na terenie mocno zurbanizowanym, bez zieleni wysokiej z pewnością lepszy będzie wybór dachu jasnego, ale jeżeli budujemy się pod lasem, wśród drzew, lepiej mogą się sprawdzić ciemne, naturalne, stonowane kolory.  

Zdjęcie: Projekt domu A105 - Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska

Gotowe projekty domów jednorodzinnych od MURATORA.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie