Koszty rat na karcie kredytowej

Andrzej Winnicki
13.01.2023

Karta kredytowa to produkt bankowy, dzięki któremu skorzystamy w łatwy sposób z dodatkowych środków udostępnionych przez bank. Otrzymamy ją, gdy przejdziemy pozytywnie proces weryfikacji, podczas którego badana jest nasza zdolność kredytowa.

Kartę kredytową możemy spłacić w całości w okresie bezodsetkowym, skorzystać z wpłaty minimalnej w danym okresie, ale również zdecydować się na ratalne rozliczanie z bankiem. W tym ostatnim przypadku musimy się jednak liczyć z określonymi kosztami.

Koszty rat na karcie kredytowej – co warto o nich wiedzieć?

Rata kredytowa na karcie podlega oprocentowaniu. Oznacza to, że do kwoty kapitału do spłaty rozłożonej na okres od kilku do nawet 60 miesięcy doliczane są odsetki. Oprocentowanie jest określone indywidualnie przez bank. Zależy ono od szeregu czynników, wśród których najbardziej istotna oprócz sytuacji finansowej klienta jest sytuacja na rynku międzybankowym oraz wysokość stóp procentowych. Warto mieć na uwadze to, że odsetki bankowe ulegają zmianie, jeśli postawimy na produkty kredytowe ze zmiennym oprocentowaniem. Oznacza to, że każdego miesiąca wysokość naszej raty kredytu do spłaty może być inna. Banki rozwinęły jednak od początku roku znacznie swoją propozycję kredytów z oprocentowaniem stałym, dzięki któremu wiemy, jak będzie się kształtowała nasza rata kredytowa w najbliższych miesiącach. Karta ratalna na raty stałe to odpowiedź na dynamiczne zmiany stóp procentowych.

Jak założyć kartę kredytową ratalną?

Karta ratalna może zostać przez nas założona podczas osobistej wizyty w banku, lub za pośrednictwem wniosku online  jeżeli taką możliwość przewiduje konkretny bank.. Wówczas musimy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie internetowej, w którym wpisujemy swoje dane. Po kontakcie z konsultantem bankowym uzupełniamy zaświadczenie o osiąganych dochodach i skany dokumentów potwierdzających tożsamość. Na tej podstawie bank podejmuje decyzję kredytową.

Karty kredytowe ze stałą spłatą – gdzie znajdziemy?

Na rynku działa co najmniej kilka banków, które udostępniają możliwość spłaty karty kredytowej w ratach. Szeroką listę propozycji kart kredytowych znajdziemy, korzystając z porównywarek tego typu produktów dostępnych online. Kalkulacja raty kredytu w różnych bankach pozwala na odszukanie propozycji najkorzystniejszej w danym dniu, biorąc pod uwagę takie parametry jak opłaty, oprocentowanie czy też okres bezodsetkowy. W opisach do poszczególnych propozycji znajdziemy także dodatkowe informacje, takie jak rodzaj raty na karcie kredytowej. Te ze stałą spłatą raty posiada w swojej ofercie m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów, który zajmuje jednocześnie czołowe miejsca w rankingach popularności. Jego karta kredytowa VISA Comfort Plus pozwala jednak na znacznie więcej niż wiele innych produktów bankowych tego typu. Z takiej karty możemy bowiem skorzystać bez dodatkowych opłat. Otrzymujemy ponadto 300 zł dodatkowych środków, które przeznaczymy np. na paliwo, jeśli przez rok od podpisania umowy będziemy płacić nią minimum 300 zł miesięcznie. Co więcej, gdy za pomocą karty kredytowej zaciągniemy kolejne zobowiązania do spłaty, możemy dokonać ich konsolidacji poprzez dołączenie ich kosztu do ogólnego zadłużenia, które już spłacamy. Dzięki temu zabiegowi za dodatkową opłatą raz w miesiącu będziemy mogli rozliczać zadłużenie wynikające z różnych obciążeń. Jeśli ustawimy takie spłaty automatycznie – nie musimy się nimi martwić aż do ostatniego miesiąca rozliczenia naszej karty kredytowej.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.