Kredyt 100 tysięcy złotych - jaki wybrać?

Andrzej Winnicki
03.02.2020

Jaką tak wartość tak naprawdę ma 100 tysięcy złotych? Zdecydowanie taką, która wielu osobom pozwoli zrealizować najróżniejsze plany. To, czy planem jest zakup nieruchomości, spełnienie marzenia całej rodziny o ekskluzywnym samochodzie, czy leczenie lub rehabilitacja, jest bardzo indywidualną kwestią. Plany i marzenia dostępne są w zasadzie w zasięgu ręki, ponieważ kredyt na 100 tysięcy złotych to czasem zaledwie kilkaset złotych, aż do kilku tysięcy złotych miesięcznej raty. Wszystko uzależnione jest od rodzaju kredytu, czasu, na jaki zostanie on rozłożony, a także innych czynników, jak choćby wpłata własna. Jaki kredyt zatem wybrać, aby zrealizować swoje marzenia?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Pierwszą, najczęściej wybieraną formą kredytu jest kredyt gotówkowy. Ten rodzaj finansowania oferowany jest zarówno przez banki, jak i instytucje finansowe. Jest to właściwie najprostsza forma kredytowania, ponieważ na rynku nie brakuje ofert kredytów gotówkowych na dowolny cel, a do ich wzięcia wymagane jest minimum formalności - przeważnie banki wymagają wyłącznie dokumentu tożsamości oraz zaświadczenia o zarobkach. Niestety dużymi wadami tego rodzaju finansowania są wysokie koszta oraz krótki czas kredytowania, wynoszący zwykle do 10 lat. W przypadku kredytu na 100 tysięcy złotych oznacza to tyle, że miesięczna rata będzie bardzo wysoka - od jednego do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Zalety i wady pożyczki hipotecznej

Kolejną popularną formą finansowania jest pożyczka hipoteczna - podobnie, jak w przypadku kredytu gotówkowego, może być ona przeznaczona na dowolny cel. Niewątpliwą zaletą pożyczki hipotecznej są jej niższe koszty oraz znacznie dłuższy okres finansowania, wynoszący nawet kilkadziesiąt lat. Oznacza to, że kredyt na 100 tysięcy złotych może być rozłożony na przykład na dwie dekady, a w połączeniu z niewysokim oprocentowaniem, rata miesięczna będzie wynosiła od 500 do 1000 złotych. Wadą tego rodzaju finansowania jest jednak konieczność posiadania nieruchomości będącej zabezpieczeniem hipotecznym dla banku. Nieruchomość musi nie tylko należeć do pożyczkobiorcy, ale dodatkowo nie może być zabezpieczeniem innego rodzaju finansowania.

Wygodne rozwiązanie - kredyt hipoteczny

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób szukających taniego, korzystnego finansowania jest wzięcie kredytu hipotecznego. Kredyt ten, podobnie jak pożyczka hipoteczna, może być rozłożony nawet na kilkadziesiąt lat, zaś jego oprocentowanie jest najniższe - wynosi od 4 do 6 %. Oznacza to że biorąc hipoteczny kredyt 100 tysięcy złotych, możesz przez 20 lub 30 lat spłacać mniej 500 zł miesięcznie. W przypadku tego rodzaju finansowania zasada jest jednak podobna jak podczas korzystania z pożyczki hipotecznej - niezbędna jest nieruchomość, która stanowić będzie zabezpieczenie kredytowe.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie