Krótkoterminowe czy długoterminowe inwestowanie – co wybrać?

Mariusz Siwko
08.11.2023

Rozważając nową inwestycję, warto pomyśleć, czy chcesz zająć się obrotem krótkoterminowym, czy też wolisz inwestować w długim terminie. Te rodzaje tradingu znacząco różnią się od siebie. I choć oba generują ryzyka, to pierwszy może pozwalać na szybsze zwroty, drugi zaś uważany jest za bardziej przewidywalny.

Czym są inwestycje krótkoterminowe?

Horyzont inwestycyjny to główna zmienna, którą można dowolnie ustalić w tradingu. Jedną z opcji są inwestycje krótkoterminowe (short-term investments). Polegają one na pozyskaniu danego aktywa w celu osiągania szybkich korzyści, na które rzecz jasna nigdy nie ma gwarancjiDo tego typu inwestycji można zaliczyć wszelkie inwestycje, których horyzont czasowy jest relatywnie krótki i sięga maksymalnie jednego roku.

Przykładem rozwiązań są więc krótkoterminowe papiery dłużne (np. bony skarbowe, bony pieniężne), lokaty, akcje, ale także kontrakty na różnicę kursowe (CFD). Z jednej strony takie podejście daje ekspozycję na szybkie zwroty (lub straty w przypadku niepowodzenia strategii) oraz umożliwia łatwe zdywersyfikowanie portfela. Z drugiej zaś inwestycje krótkoterminowe, szczególnie z użyciem tzw. dźwigni finansowej, znacznie potęgują ryzyko, wymagają ciągłej uwagi, dużej spostrzegawczości, no i refleksu przy podejmowaniu decyzji.

Obrót długoterminowy – wady i zalety

Na drugim biegunie znajdują się inwestycje typu long-term. Obrót długoterminowy to rozwiązanie, które nastawione jest na długi horyzont inwestycyjny. Inwestor dobiera do swojego portfela instrumenty finansowe (akcje, obligacje, jednostki uczestnictwa funduszy), ale również nieruchomości, drogocenne aktywa (np. sztuka), ale też udziały spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przypadku instrumentów udziałowych (akcji, udziałów sp. z o.o.) często polega to na wytypowaniu podmiotów dysponujących solidną płynnością finansową, mających odpowiedni poziom zadłużenia, wykazujących dobre parametry jak C/Z (cena/zysk) czy C/WK (cena/wartość księgowa), a także dobrze komunikujących się z inwestorami. Ponadto do podjęcia decyzji najczęściej używa się analizy technicznej.

Ten typ inwestowania wydaje się mniej absorbujący niż stałe śledzenie portfela typu short-term. Wymaga przede wszystkim chłodnej głowy i trzymania się strategii w długim terminie. Należy tu dokonywać analiz i czytać raporty, a także kroczyć bardzo konsekwentnie w obranym kierunku. Wybierając long-term warto zdobyć pewną odporność na pojawiające się doniesienia, po to, aby skupić się na długoterminowym wyniku.

Jak zatem inwestować?

Obrót krótkoterminowy to rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na szybki rezultacie. Long-term to natomiast podejście na lata. Podjęcie decyzji, którą drogę wybrać, może zależeć od wielu czynników. Będzie to m.in. kwestia tego, jakie środki chcesz zainwestować oraz ile czasu chcesz docelowo poświęcić na generowanie kapitału. Często cierpliwi inwestorzy skłaniają się ku podejściu long, a ci, którzy szukają szybszych zwrotów i dynamicznego środowiska, wybierają transakcje short.

Oczywiście warto pamiętać, że oba rozwiązania odznaczają się ryzykiem. Zarówno inwestując w długim, jak i krótkim terminie możemy generować zyski, ale również być narażeni na straty. Dużo zależy więc od indywidualnych preferencji, własnych możliwości, a także nastawienia do ryzyka.

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię perspektywa krótkoterminowa czy długoterminowa – staraj się stale poszerzać wiedzę o inwestowaniu. Dołącz do społeczności Ava Trade – korzystaj z wiedzy i doświadczenia realnych inwestorów, którzy są od lat handlują instrumentami pochodnymi. Sprawdź nasze darmowe webinary i wypróbuj bezpłatnie konto demo. To pomoże Ci wejść bezpiecznie w świat tradingu!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie