Kto kupuje kryptowaluty?

Krzysztof Jagielski
18.02.2020

Od kilku lat rynek walut cyfrowych rozwija się dynamicznie. Zainteresowanie kryptowalutami na całym świecie rośnie. Wciąż jednak brakuje badań i wiedzy na ten temat. Warto pamiętać, że z prawnego punktu widzenia kryptowaluty nie są jeszcze pieniądzem. Kryptowaluty to szansa dla każdego inwestora, który nauczy się poruszać się po niestabilnym rynku.

Jak rozwija się rynek kryptowalut?

Od kilku lat rynek walut cyfrowych rozwija się dynamicznie. Zainteresowanie kryptowalutami na całym świecie rośnie. Wciąż jednak brakuje badań i wiedzy na ten temat. Warto pamiętać, że z prawnego punktu widzenia kryptowaluty nie są jeszcze pieniądzem. Pod względem  ekonomicznym, spełniają jednak jego najważniejsze funkcje. Waluta cyfrowa jest umownym środkiem płatności, reprezentuje określoną wartość oraz umożliwia jej przechowywanie. 

System blockchain, dzięki któremu powstały kryptowaluty cieszy się coraz większym powodzeniem. Powstają nowe rozwiązania oparte o te same projekty. To programy lojalnościowe, rejestry prawne, archiwa medycyna, energetyka, usługi rządowe itd. 

Dla kogo kryptowaluty są szansą?

Kryptowaluty pokazały nam, że istnieje silna potrzeba związana z finansami, na którą nie znaleziono dotąd odpowiedzi. Chodzi przede wszystkim o szybszy transfer płatności oraz brak kontroli centralnej. Okazało się również, że spekulacje oraz inwestycje długoterminowe mogą przynosić wysokie zyski. Konieczna jest jednak wiedza, w którym momencie zakupić określoną walutę cyfrową. 

Kryptowaluty to szansa dla każdego inwestora, który wie jak poruszać się po niestabilnym rynku. Coraz większą popularnością cieszą się profesjonalne roboty, takie jak Bitcoin Revolution. Oprogramowanie wyszukuje najlepsze okazje do inwestowania i generuje zyski praktycznie bez udziału tradera. Kryptowaluty to również szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie w przypadku, kiedy brakuje im środków w oficjalnej walucie. 

Warto pamiętać, że rynek kryptowalut nie został jeszcze uregulowany. Przestępcy mogą wykorzystać tą sytuację i stworzyć piramidy finansowe, które wyłudzają pieniądze inwestorów. 

Na ten moment brakuje statystyk o skali przestępczości w świecie walut cyfrowych. Na szczęście bitcoiny nie są anonimowe, dlatego oszustwa na tym polu nie zdarzają się bardzo często. Edukacja poszczególnych uczestników rynku jest jednak kluczowa. Konieczne są również regulacje. 

 

Dlaczego potrzebujemy regulacji na rynku kryptowalut?

Regulacje są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego uczestników rynku. Wszystkie podmioty łącznie z pośrednikami, kantorami oraz giełdami, powinny wprowadzić standardy i procedury dostosowane do ich wielkości i możliwości finansowych. Szybkie wprowadzenie regulacji umożliwi korzystanie z kryptowalut większej grupie osób. 

Pamiętajmy jednak, że wprowadzanie regulacji powinno odbywać się stopniowo, tak aby nie ograniczyć rozwoju nowych technologii. Koniecznie należy ustalić zagadnienia prawne oraz przeprowadzić badania nt. wpływu na stabilność gospodarki.

Kto kupuje kryptowaluty?

Obecnie kryptowaluty są przede wszystkim celem spekulantów. Coraz więcej inwestorów decyduje się na handel przy użyciu kontraktów CFD i wysokiej dźwigni. 

Istnieje wiele teorii na temat tego, kto posiada największe zasoby kryptowalut. Wiemy, że najwięcej bitcoinów posiada ich twórca - Satoshi Nakamoto. Duże zasoby walut cyfrowych posiadają platformy giełdowe. 

Różne źródła pokazują, że największe zasoby kryptowalut należą do inwestorów z USA. Stąd pochodzi najwięcej projektów kryptowalutowych, giełd oraz kopalni. W czasach, gdy wielu przedstawicieli państw nie poleca inwestycji w waluty cyfrowe, przyjazne warunki dla tego rynku oraz technologii blockchain stwarzają Malta, Estonia oraz Rumunia. W tych krajach wprowadzono bardzo jasne przepisy prawne, niskie podatki i stworzono przestrzeń do rozwoju branży IT. 

Jeśli chodzi o rynek kryptowalut, nie można zapominać o Chinach, gdzie znajduje się najwięcej kopalń bitcoinów na świecie. To zasługa niskich cen prądu. Duże wydobycie monet cyfrowych przekłada się na wysokie zainteresowanie aktywem. Stanowisko obecnego rządu jest przychylne dla technologii blockchain. 

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W Polsce zainteresowanie kryptowalutami utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. 10% Polaków deklaruje, że posiada aktywa cyfrowe. Specjaliści sugerują jednak, że większość osób może nie zdawać sobie sprawy, czym jest cyfrowy środek płatności. Większość osób słyszała o bitcoinach, ale ma dość ograniczoną wiedzę w tym zakresie. W Polsce nie odbywa się zbyt wiele szkoleń na temat systemów blockchain. Nie jesteśmy również konkurencyjnym krajem dla inwestorów, jeśli chodzi o opłacalność rozpoczynania nowych projektów. 

Polacy są niechętni do inwestowania w ryzykowne aktywa. Wolimy bezpieczne, ale mniej dochodowe lokaty czy fundusze inwestycyjne. Większość polskich inwestorów nie traktuje kryptowalut jako środek płatniczy, ale pomysł na długotrwałą inwestycję lub dobro spekulacyjne. Boimy się przede wszystkim nowych kryptowalut. Nie ma w tym nic dziwnego - kupowanie nieznanego aktywa jest bardzo ryzykowne. 

Badania przeprowadzone przez ING pokazują, że ok. 10% europejczyków deklaruje, że nigdy nie zdecydowałoby się na inwestowanie w ryzykowne aktywa cyfrowe. Blisko 66% osób słyszało o kryptowalutach, a co trzeci ankietowany potwierdza, że monety cyfrowe mogą być ważnym środkiem płatności w przyszłości. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie