Kto to jest gwarant pożyczki?

Piotr Kowalczyk
28.04.2021

Różnego rodzaju pożyczki cieszą się dużą popularnością wśród osób potrzebujących natychmiastowego wsparcia finansowego. Dzięki takim ofertom możemy ekspresowo otrzymać środki pilnie potrzebne na pokrycie ważnych celów. Nie zawsze jednak nasza sytuacja finansowa jest na tyle stabilna, abyśmy mieli duże szanse na uzyskanie pomocy finansowej. Wówczas doskonałym rozwiązaniem są pożyczki z gwarantem. Co to takiego, na czym dokładnie polega i jak je zaciągnąć? Kto to jest gwarant i kto może nim zostać?

Pożyczki z gwarantem. O co dokładnie chodzi?

W przypadku starania się o pożyczki na dowód w banku, potencjalny kredytobiorca musi posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, aby instytucja pozytywnie rozpatrzyła nasz wniosek. Z kolei w sytuacji, gdy chcemy zaciągnąć zobowiązanie w firmie pożyczkowej, nie musimy spełniać restrykcyjnych warunków, jednak konieczne jest posiadanie odpowiednich możliwości finansowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o otrzymywanie stałych dochodów, które umożliwią nam dogodną spłatę zaciągniętej pożyczki w terminie. Nie muszą one pochodzić z pracy zarobkowej, gdyż są akceptowane również w formie świadczeń czy zasiłków. Niestety, nie zawsze nasza sytuacja finansowa jest stabilna, a pożyczkodawca może odmówić udzielenia zobowiązania w wyższej kwocie z powodu zbyt dużego ryzyka. Wówczas możemy skorzystać z opcji, jaką jest pożyczka z gwarantem

Kim jest gwarant?

Gwarant to osoba stanowiąca swego rodzaju poręczyciela, który pisemnie musi poświadczyć o możliwościach spłaty zobowiązania. Taka osoba zobowiązuje się również do pokrycia wszelkich kosztów, czyli spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami, w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się z tego obowiązku. Wówczas, jeśli zaciągając pożyczkę, nie dotrzymamy terminu jej spłaty i pozostaną nam do uiszczenia raty, muszą zostać one zapłacone przez gwaranta, który pisemnie potwierdził taką deklarację. 

Kto może zostać gwarantem?

Gwarantem pożyczki, którą chcemy zaciągnąć, może być dowolna osoba z naszego otoczenia. Poręczycielem nie musi więc być wyłącznie członek rodziny, ale również przyjaciel, kolega z pracy, sąsiad i każdy, kto zgodzi się na zadeklarowanie gotowości do spłaty zobowiązania w razie nie wywiązania się z tego obowiązku przez pożyczkobiorcę. Najczęściej jednak o poręczenie w przypadku pożyczki z gwarantem są proszone najbliższe osoby, np. partner, rodzeństwo, rodzice, czy najbliższy przyjaciel. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie