Kujawsko-pomorskie z uchwałą antysmogową. Szykuje się rewolucja w lokalnym sektorze ciepłowniczym

Mateusz Nowak
01.04.2020

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego podjął decyzję o przyjęciu tak zwanej uchwały antysmogowej. To już 11 region w kraju, który deklaruje systemową walkę z problemem smogu. Jest to efekt działalności aktywistów z Polskiego Alarmu Smogowego, którzy konsekwentnie przekonują samorządowców do wprowadzenia rozwiązań mających na celu poprawę jakości powietrza. Przypomnijmy, że pod tym względem Polska jest na szarym końcu europejskich rankingów, „rywalizując” tylko z Bułgarią.

Uchwała antysmogowa w praktyce

Samo przyjęcie uchwały oczywiście niewiele zmienia. Muszą iść za tym również konkretne działania, czego najlepszym przykładem jest Kraków. W województwie małopolskim uchwała antysmogowa została przyjęta już w 2017 roku. Jednym z efektów było wprowadzenie w Krakowie bardzo rygorystycznych przepisów, na mocy których między innymi stopniowo wprowadza się całkowity zakaz używania kotłów węglowych.

W podobnym kierunku zamierza pójść województwo kujawsko-pomorskie. Radni Sejmiku ustalili, że już od 1 stycznia 2024 roku w regionie zacznie obowiązywać zakaz użytkowania tzw. kopciuchów, czyli kotłów węglowych niespełniających piątej klasy emisji spalin.

Z kolei od 1 stycznia 2028 roku zakaz obejmie już wszystkie kotły węglowe, także te najbardziej ekologiczne. Ważną datą jest również 1 września 2019 roku. Po tym dniu na terenie kujawsko-pomorskiego nie będzie można spalać w piecach węgla brunatnego, flotokoncentratów, mułów oraz zawierających je mieszanek.

Okres przejściowy

Radni Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego w swojej uchwale przewidzieli 5-letni okres, w czasie którego trzeba będzie zlikwidować kotły węglowe najniższej klasy. Koszty tej operacji zostaną przerzucone na samorządy, które będą zmuszone do wprowadzenia programów dofinansowywania do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła.

Województwo kujawsko-pomorskie dołącza tym samym do koalicji regionów, które chcą poważnie zabrać się za temat modernizacji lokalnego ciepłownictwa, zwłaszcza indywidualnego. Wprowadzenie podobnych uchwał zapowiedziały Sejmiki województw lubelskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego.

Artykuł powstał przy współpracy z www.amgroupsolar.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie