Laptop do prac biurowych: jaki wybrać i nie przepłacić?

Mateusz Nowak
24.01.2019

Choć komputery stacjonarne nadal mają wierne grono użytkowników, to coraz więcej przedsiębiorców sukcesywnie przechodzi na laptopy. Nietrudno zgadnąć, jakie są tego powody. Chodzi przede wszystkim o mobilność. Laptop świetnie sprawdza się w pracach biurowych, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla „blaszaka” również pod względem ceny. Jeśli właśnie szukasz laptopa do biura i nie chcesz za niego przepłacić, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, które rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze.

Procesor

W laptopie do zastosowań biurowych nie jest potrzebny procesor z najwyższej półki. Jeśli zamierzasz wykorzystywać komputer wyłącznie do obsługi pakietu MS Office i przeglądania Internetu, to spokojnie poprzestań na modelu wyposażonym w procesor dwurdzeniowy o stosunkowo niedużej częstotliwości taktowania. Taka jednostka w zupełności wystarczy, gwarantując Ci przy tym bardzo ważną korzyść: niskie zużycie energii (a więc dłuższy czas pracy na baterii).

Dysk SSD

Jeśli masz do wyboru: laptop z mocnym procesorem i dyskiem HDD lub z nieco słabszą jednostką obliczeniową i dyskiem SSD, to nawet się nie zastanawiaj. Ten drugi wariant będzie dla Ciebie o wiele korzystniejszy. Szybki dysk SSD to ogromna wygoda podczas pracy biurowej. Nie będziesz musiał długo czekać na uruchomienie się systemu operacyjnego, zapisywanie i odczytywanie nawet dużych plików zajmie dosłownie chwilę. Tutaj nie ma o czym dyskutować – dysk SSD to dziś podstawa dobrego laptopa do biura.

Rozmiar ekranu

Jeśli nie zamierzasz podłączać laptopa do zewnętrznego monitora, a pracy przed komputerem poświęcasz przynajmniej 8 godzin dziennie, to dobrze radzimy: zainwestuj w laptop z ekranem o przekątnej 17 cali, najlepiej oferującym rozdzielczość Full HD. Przełoży się to na znacznie wyższy komfort pracy i mniejsze zmęczenie wzroku. Pamiętaj jednak, że tak duży laptop jest dość nieporęczny w podróży i z pewnością będzie droższy niż 15-calowy.

Rada

Zalecamy wybór laptopa z matową matrycą, która sprawdza się o wiele lepiej podczas pracy przy sztucznym świetle (a więc w warunkach biurowych) niż błyszcząca.

Złącza

W laptopie biurowym nie może oczywiście zabraknąć podstawowych portów umożliwiających obsługę różnego typu urządzeń peryferyjnych, jak drukarka czy zewnętrzny monitor. Takim absolutnym minimum będą dwa złącza USB (w tym co najmniej jedno obsługujące standard USB 3.0 lub 3.1) oraz jeden port HDMI. Oczywiście nie musimy chyba dodawać, że laptop do biura musi obsługiwać połączenie Wi-Fi, a miłym dodatkiem będzie obsługa Bluetooth.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na system operacyjny – jest to szczególnie ważne w przypadku laptopów poleasingowych, które często pracują pod dyktando systemu Windows 7. Jest to co prawda jeden z najlepszych OS w historii Microsoftu, ale jego czas minął, przez co mogłyby się pojawić problemy z kompatybilnością z np. najnowszymi wersjami oprogramowania. Dlatego bezpieczniej będzie postawić na laptop z Windowsem 10 na pokładzie – o wiele lepszym niż „ósemka”.

Artukuł przygotowany przy współpracy z 
https://chwilowkiprzezinternetb.pl​

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie