Leasing maszyn - jak wybrać najlepszy?

Marek Szydełko
13.06.2022

Leasing to obecnie jedna z form finansowania działalności gospodarczej, która cieszy się w naszym kraju ogromnym zainteresowaniem. Rozwiązanie to z roku na rok jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu, a to za sprawą atrakcyjnych ofert ze stron firm świadczących usługi leasingowe. Jedną z szybko rozwijających się gałęzi jeśli chodzi o taką możliwość jest leasing różnego rodzaju maszyn. Sprawdźmy, czym kierować się przy wyborze leasingu i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę.

Leasing maszyn - jak wybrać najlepszy?

Leasing jest przede wszystkim świetną alternatywą dla innych form finansowania, takich jak choćby kredyt bankowy. W przypadku leasingu mamy bowiem do czynienia z mniejszą liczbą formalności, brakiem konieczności zabezpieczenia zobowiązania, szybką weryfikacją wniosku itd. Na korzyść leasingu przemawia ponadto to, że warunki są o wiele bardziej elastyczne, a wszystko sprowadza się do uzgodnienia szczegółów między stronami. 

Leasing maszyn - jakie daje możliwości?

Leasing maszyn przynosi przedsiębiorcy liczne korzyści, w tym przede wszystkim możliwość zaliczenia wkładu własnego, jak i samych rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu, co w konsekwencji zmniejszy wysokość podatku. Leasing maszyny nie zamyka również właścicielowi firmy drogi do sięgania po inne formy wsparcia finansowego, ponieważ nie obniża on zdolności kredytowej. Przedsiębiorca decydując się na leasing nie musi angażować swoje kapitału (poza wpłatą początkową), ponieważ niemal całą inwestycję wstępnie sfinansuje firma leasingowa. Pozwala to z jednej strony na zachowanie płynności finansowej, a z drugiej firma może już korzystać z urządzenia i dzięki temu zarabiać, a także się rozwijać. 

Leasing urządzeń - na co zwrócić uwagę?

W przypadku leasingu maszyn kluczowe są oczywiście koszty całej inwestycji, wielkość pierwszej wpłaty, czas spłaty (nawet kilka lat), w tym liczba i wysokość poszczególnych rat (równych, malejących lub sezonowych), a także warunki związane z wykupem urządzenia. Po leasing urządzeń można w tej chwili sięgnąć także online, bez konieczności dostarczania mnóstwa dokumentów, ponieważ wszelkie procedury są ograniczone do niezbędnego minimum. Pozwala to obu stronom zaoszczędzić sporo czasu, a koniec końców i tak chodzi o to, aby zarówno firma leasingowa, jak i sam przedsiębiorca byli zadowoleni ze współpracy. 

Leasing maszyn używanych - czy się opłaca? 

Leasing maszyn cnc, leasing maszyn produkcyjnych, leasing maszyn przemysłowych - te, jak i wiele innych rodzajów finansowania dotyczy zarówno nowych, jak używanych urządzeń. Wśród tych drugich można znaleźć maszyny, które mają już kilkadziesiąt lat, ale oczywiście są nadal w pełni sprawne. Urządzenia mogą zostać sprowadzone z zagranicy, a wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb samego leasingobiorcy. Po leasing mogą sięgnąć nawet przedsiębiorcy, którzy posiadają już inne zobowiązania, ponieważ niektóre oferty dotyczą leasingu bez BIK czy KRD, a więc sprawdzania wnioskodawcy w rejestrach dłużników. Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się leasingiem maszyn, ponieważ jest to jedna z ciekawszych form finansowania działalności firmy.  

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie