Leczenie uzależnień - czy warto skorzystać z zamkniętej kliniki?

Marek Szydełko
06.05.2020

Przeciętni ludzie uzależnienie kojarzą z osobami z nizin społecznych, które nie mogą żyć bez alkoholu. Tymczasem nieumiejętność radzenia sobie z własnymi słabościami dotyczy nie tylko najbiedniejszych i alkoholu. Kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że wymagamy leczenia, jest to pierwszy krok w stronę nowego życia. Wystarczy tylko wybrać dobre miejsce na terapię. Warto wybrać takie, które:

  • zapewnia skuteczne leczenie uzależnień,
  • pozwala spędzać czas z ludźmi o podobnych problemach,
  • szybko pozwoli wrócić do własnego życia.

Skuteczne leczenie uzależnień

Leczenie uzależnienia nie zawsze jest skuteczne i zdarzają się osoby, które na terapię decydują się wielokrotnie. Wszystko zależy od charakteru danego człowieka, jego przejść i stopnia uzależnienia. Tylko odpowiednie poznanie pacjenta, ocena jego predyspozycji i historii umożliwia znalezienie skutecznej metody do walki z uzależnieniem. Taka diagnostyka wymaga dobrych specjalistów i skoncentrowanych na pacjentach psychologów.

Nie zawsze otwarte ośrodki dysponują tak dobrą kadrą, jaka znajduje się w Centrum Medycznym MEDJOL, o którym informacje można znaleźć na https://medjol.pl/leczenie. Tak wykwalifikowana kadra jest w stanie dotrzeć do każdego pacjenta. Wybitni specjaliści z różnych dziedzin wzajemnie uzupełniają się, tworząc zgrany i skuteczny zespół. Specjaliści są w stanie nie tylko postawić skuteczną diagnozę, ale także ocenić, w którym momencie pacjent może już opuścić klinikę i wrócić do własnego życia.

Czas spędzony z ludźmi o podobnych problemach

Jak wspomniano we wstępie, osoby uzależnione to nie tylko postacie z nizin społecznych, ale również osoby zamożne, wykształcone i bardzo dobrze postawione. Z reguły osoby mniej zamożne nie mają wystarczających środków finansowych, żeby leczyć się w ośrodkach zamkniętych. W związku z tym we wspomnianym centrum medycznym terapię odbywają pacjenci pochodzący z podobnego środowiska. Pozwoli to znaleźć wspólny język pomiędzy sesjami a czasem nawet nawiązać bliższe relacje towarzyskie czy zawodowe.

Z uwagi na status społeczny większości pacjentów, każda osoba trafia do ośrodka anonimowo. Poza personelem nikt nie ma wiedzy na temat życia, które prowadziła poza murami ośrodka. To od pacjenta odbywającego leczenie uzależnienia zależy jaką część swojego życia ujawni innym pacjentom.

Szybki powrót do własnego życia 

Wśród pacjentów otwartych ośrodków uzależnień panuje opinia, że te placówki szybciej pozwalają wrócić do normalnego życia. Pacjenci bowiem nie są całkowicie wyrwani z ich dotychczasowych zajęć i można powiedzieć, że leczą się równolegle do pracy czy życia rodzinnego. Tymczasem wielu pacjentów tą otwartość rozumie nieco inaczej, stale kontynuując oddawanie się nałogowi.

Formuła zamkniętych ośrodków ma na celu całkowite odizolowanie pacjenta od jego dotychczasowego życia. Dotyczy to zarówno niszczących pokus, jak i przyjemności związanych z przebywaniem z rodziną czy korzystaniem z otwartego świata. Taki sposób pozwala pacjentom szybciej wyleczyć się z psychicznego uzależnienia i zrozumieć które wartości mają dla nich największe znaczenie. Ponadto, choć pobyt w ośrodku jest całkowicie dobrowolny, mury obiektu ograniczają możliwość porzucenia terapii w dowolnym momencie.

Choć leczenie otwarte pozwala szybciej wrócić do własnego życia, ponieważ pacjent całkowicie go nie opuszcza, nie jest skuteczne w początkowej fazie leczenia. To doskonałe rozwiązanie na kontynuację terapii i powolne wracanie do normalności. Jednak w pierwszej fazie leczenie uzależnień zawsze powinno zacząć się od terapii w zamkniętym ośrodku. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie