Gorączka jest sygnałem ostrzegawczym. Oznacza, że organizm zaczyna walczyć z mikrobami, które go zaatakowały. Dodatkowo mogą pojawiać się inne objawy – kaszel, katar, bóle stawowo-mięśniowe, osłabienie. Gorączka może być także jednym z symptomów poważnych schorzeń. Jak sobie z nią radzić?
Termometr wskazujący temperaturę powyżej 37°C to znak, że organizm zaczyna walczyć z chorobą. Może to być zwykłe przeziębienie, które zwykle wywoływane jest przez wirusy i często zwalczane domowymi sposobami. Jeśli jednak temperatura cały czas wzrasta, zaczyna dochodzić do 40°C albo nawet wyżej, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Taki stan jest zagrożeniem już nie tylko dla zdrowia, ale i życia.
Gorączka może być wywołana wpływem zewnątrzpochodnej substancji – pirogenu, która działa na ośrodek regulacji temperatury w podwzgórzu. Do tych substancji zalicza się grzyby, wirusy, bakterie lub pasożyty. Z kolei pirogeny wewnątrzpochodne, to kompleksy immunologiczne, które powstają w wyniku działania antygenów na uczulone limfocyty.
Gorączkę można zwalczać domowymi sposobami, ale najszybciej i zwykle najskuteczniej działają leki zakupione w aptece. Powinny być one dobierane zgodnie z występującymi objawami, wiekiem i stanem osoby chorej, ponieważ zwykle w ich składzie znajdują się substancje przeciwgorączkowe, ale i o działaniu przeciwzapalnym czy też przeciwbólowym.
Lek na gorączkę często wybierany to ibuprofen. Wykazuje on nie tylko działanie obniżające gorączkę, ale i wspomniane – przeciwbólowe i przeciwzapalne. W 95% wchłania się z przewodu pokarmowego i jest szybko usuwany z organizmu.
Inny lek na gorączkę to paracetamol. Często gości w preparatach przeznaczonych dla dzieci, ponieważ jest bezpieczniejszy niż kwas acetylosalicylowy. Nie wpływa niekorzystnie na żołądek, poza tym może być podawany już noworodkom, w przeciwieństwie chociażby do ibuprofenu, który nadaje się dla dzieci dopiero od 3. miesiąca życia.
Lek na gorączkę to nie wszystko. Jego zadaniem jest obniżenie temperatury ciała, ale poza tym trzeba zadbać o regularne uzupełnianie płynów, by uchronić siebie lub dziecko przed odwodnieniem. Należy dać sobie czas na odpoczynek, wygrzewać się i unikać wychodzenia z domu w czasie choroby. Warto również wzmacniać odporność organizmu, by w przyszłości uniknąć infekcji manifestującej się gorączką.
Artykuł partnera.