Linia do produkcji pelletu – doskonała alternatywa dla tradycyjnych źródeł paliw

Piotr Kowalczyk
03.06.2024

Jak tanio pozyskiwać energię? Tradycyjne źródła są coraz częściej zastępowane bardziej ekologicznymi alternatywami, w tym biomasą, która przez długi czas uchodziła za mało wartościowy odpad gospodarczy. Dzisiaj, korzystając z linii do produkcji pelletu, można takie paliwo przygotować we własnym gospodarstwie.

Komu opłaca się zakup linii produkcyjnej?

Sprzęt do produkcji pelletu nie jest tani, ale jego zakup powinien się szybko zwrócić. Odpowiednio dobrana linia pozwoli pokryć całe zapotrzebowanie na energię – w razie wątpliwości warto się skontaktować ze specjalistami z LeTGroup, którzy pomogą wybrać sprzęt odpowiadający wymaganiom danego gospodarstwa albo zakładu przemysłowego. Linie produkcyjne są przystosowane do przetwarzania różnego rodzaju surowców i oprócz pelletu opałowego mogą też przygotowywać paszę dla zwierząt.

Linia produkcyjna do pelletu świetnie się sprawdzi w gospodarstwie, w którym jest łatwy dostęp do biomasy – dzięki temu surowiec będzie praktycznie za darmo. Wartość opałowa pelletu zależy od zastosowanego surowca, ale średnio wynosi ok. 24-25 MJ/kg. Pellet powstaje głównie z odpadów drzewnych oraz słomy, ale mogą to być także inne surowce pochodzenia naturalnego.

Szybka i wydajna produkcja

Pellet powstaje przez sprasowanie biomasy pod bardzo wysokim ciśnieniem. Surowiec przed granulacją musi zostać odpowiednio przygotowany – chodzi przede wszystkim o jego rozdrobnienie i wysuszenie. Kompletne linie produkcyjne od LeTGroup są wyposażone w rozdrabniacz i suszarnię aerodynamiczną, co podnosi koszt inwestycji, ale zarazem znika konieczność zakupu dodatkowych urządzeń, dlatego najczęściej bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest właśnie linia z kompleksowym wyposażeniem.

Produkcja na linii jest procesem zautomatyzowanym, wystarczy tylko nadzorować jej przebieg i ustawić odpowiednie parametry na panelu sterowania. Urządzenie można uruchomić w dowolnym momencie, a tempo produkcji jest na tyle szybkie, że w krótkim czasie uda się przygotować kolejną porcję pelletu. Ile konkretnie da się go wyprodukować na takiej linii? Standardowe modele wytwarzają ok. 150-450 kg pelletu w ciągu jednej godziny. Najbardziej wydajne urządzenia od LeTGroup mogą pracować w tempie nawet 2 ton na godzinę.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie