Logistyka a transport drogowy — jakie korzyści płyną z integracji tych dwóch dziedzin

Jerzy Biernacki
12.07.2023

Przedsiębiorcy, którzy chcą w szybkim czasie jednym środkiem transportu przewieźć cały towar, z reguły korzystają z transportu drogowego, zwanego też kołowym czy samochodowym. Może on zostać usprawniony dzięki skutecznej logistyce.

Ze‌ ‌względu‌ ‌na‌ ‌rozwiniętą‌ ‌sieć‌ ‌dróg‌, transport‌ ‌drogowy‌ (kołowy, samochodowy) ‌cały czas cieszy się największą popularnością wśród klientów. Nic dziwnego, skoro ‌jest‌ ‌szybki‌ i łatwy ‌do‌ ‌zorganizowania‌ ‌oraz‌ relatywnie ‌tańszy w ‌stosunku ‌do‌ ‌innych‌ ‌metod przewozu towarów.‌ ‌Odbywać się może na trasach krajowych lub międzynarodowych. Transport krajowy odbywa się wewnątrz granic administracyjnych Polski, na trasach pomiędzy wybranymi regionami terytorialnymi. Międzynarodowy z kolei ma miejsce, gdy ładunek transportowany jest poza obręb terytorium Polski. Co istotne, transport drogowy może być częścią składową mieszanych gałęzi transportu, takich jak: transport multimodalny oraz intermodalny.

Logistyka w transporcie drogowym

Do prawidłowego funkcjonowania transportu - zarówno drogowego, jak i kolejowego, morskiego oraz lotniczego - niezbędna jest stojąca na wysokim poziomie logistyka. Obejmuje ona takie sfery, jak: planowanie, wdrażanie i realizacja konkretnych procesów transportowych, a także nadzór i kontrolę nad nimi. Do zadań logistycznych zalicza się spedycja, czyli organizacja bezpiecznego oraz sprawnego transportu od nadawcy do odbiorcy. Sam zaś transport jest prostym ruchem między dwoma punktami.

Logistyka transportu drogowego odgrywa niesłychanie ważną rolę, pozwala bowiem usprawnić przewóz towarów praz obniżyć koszta i uniknąć niepowodzeń. Dlatego firma transportowa z dobrym centrum logistycznym działa bardzo wydajnie. Jedną najważniejszych funkcji logistyki jest możliwie najsprawniejsze przewożenie ładunków, jak również zminimalizowanie kosztów całego przedsięwzięcia. Właśnie z uwagi na koszta, sprawy związane z logistyką transportu drogowego jakże często przekładają się na funkcjonowanie całych firm i nakłady produkcji, a także wiążą się z jakością obsługi klienta oraz ewentualnymi zwrotami czy reklamacjami.

Logistyka w transporcie drogowym skupia się przede wszystkim na planowaniu całego procesu przewozu ładunków. W pierwszym etapie, po przyjęciu zgłoszenia następuje jego dokładna ocena oraz wycena - na ich podstawie przygotowywana zostaje oferta. Uwzględniane są takie kryteria jak: kraje załadunku i rozładunku, rodzaj przewożonych towarów (np. czy nie są to substancje niebezpieczne lub wymagające specjalnych warunków przewozu), dystans oraz ubezpieczenia. Nad organizacją i przebiegiem całego transportu czuwa specjalnie wyznaczona osoba (opiekun), która ma obowiązek reagować w przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności. Kiedy ładunek trafia do wyznaczonego przez klienta punktu docelowego, następuje sprawdzenie pełnej dokumentacji oraz uzupełnienie wszelkich braków.

Kompleksowe usługi logistyczne

Bez prawidłowo funkcjonującej logistyki nie ma dobrze działającego transportu. Firma Omida.pl oferuje usługi z zakresu transportu (w tym drogowego i intermodalnego). Dysponuje też skutecznie działającym centrum logistycznym, oferującym m.in. logistykę kontraktową, a także całościową obsługę sklepów e-commerce. Przedsiębiorcy korzystający z tych usług mogą liczyć na: profesjonalne magazynowanie, atrakcyjne ceny, sprawą obsługę zwrotów, pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym, niższe koszta dystrybucji, integrację z firmami kurierskimi, personalizację usług i system E-WMS.

Dodatkowo, świetna jakość procesu logistycznego sprawia, że transport drogowy świadczony przez Omina funkcjonuje na najwyższym poziomie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie