Masz małą firmę i chcesz samodzielnie prowadzić księgowość? Szkoda na to czasu!

Mateusz Nowak
01.10.2018

Wielu początkujących przedsiębiorców, zwłaszcza zakładających jednoosobowe działalności gospodarcze, ma silną pokusę (a często wręcz potrzebę) szukania oszczędności. Zwykle jednym z pierwszych sposobów na „optymalizację kosztów” jest rezygnacja z usług biura rachunkowego. Samodzielne prowadzenie księgowości jest oczywiście możliwe, ale uwierz – szkoda na to Twojego czasu. Przekonaj się o tym czytając nasz artykuł.

Znasz przepisy?

A nawet jeśli, to czy na pewno dobrze je rozumiesz? To najważniejsza kwestia, z którą nie radzi sobie zdecydowana większość przedsiębiorców. Trudno też się im dziwić, skoro polskie prawo podatkowe należy do najbardziej skomplikowanych na świecie. Czai się w nim mnóstwo pułapek, w które można łatwo wpaść i tym samym narazić się na poważne konsekwencje finansowe czy nawet karne.

Dokładne poznanie przepisów podatkowych, a także ich późniejsze zrozumienie, jest bardzo czasochłonne. Jeśli się temu poświęcisz, zabraknie Ci energii do prowadzenia biznesu, co oczywiście nie ma żadnego sensu.

Początki mogą być zachęcające, ale im dalej w las…

Często się zdarza, że na samym początku prowadzenia firmy przedsiębiorca nie ma większych problemów z samodzielnym księgowaniem transakcji. Powód jest prosty: jest ich relatywnie mało. Jednak w miarę rozwoju biznesu będzie to coraz bardziej czasochłonne i zwyczajnie trudniejsze. Przybędzie faktur zakupowych i sprzedażowych, pojawią się wątpliwości w interpretacji przepisów, zdarzy się jakaś kontrola czy wezwanie do złożenia wyjaśnień.

To wszystko spowoduje, że będziesz mieć bardzo mało czasu na skupienie się na tym, co potrafisz robić. Zamiast zarządzać biznesem i obsługiwać klientów, zaczniesz tonąć w papierach, przez cały czas ryzykując popełnienie jakiegoś błędu. To nie są sprzyjające warunki do rozwijania firmy.

Pozorna oszczędność

W przypadku małej firmy koszt obsługi biura rachunkowego są naprawdę mikroskopijne – zwykle zamykają się w kwocie do 300-500 złotych miesięcznie. To nie są kwoty, które uzasadniałyby branie na swoje barki tak odpowiedzialnej materii. Owszem, na tym etapie może Ci się wydawać, że kilkaset złotych robi różnicę, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przewidzieć, że szybko zmienisz zdanie.

Wystarczy jedna przykra sytuacja, która będzie konsekwencją popełnienia przez Ciebie błędu w księgowaniu czy w sporządzonej deklaracji. Nikt nie poniesie za to odpowiedzialności – tylko Ty. Mandat skarbowy, przeciągająca się kontrola, naliczenie wysokich odsetek. Wszystko to może zniweczyć Twój główny cel, jakim było zaoszczędzenie na kosztach prowadzenia firmy.

Rezygnowanie z usług biura rachunkowego nie jest rozsądnym posunięciem. Na rynku panuje ogromna konkurencja, dlatego bez trudu znajdziesz ofertę dopasowaną do Twoich możliwości finansowych. To nie jest obszar, który powinieneś eksplorować pod kątem szukania oszczędności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie