Maszyny cnc. 6 rzeczy, które warto o nich wiedzieć

Mariusz Siwko
26.09.2019

Chciałbyś kupić maszyny cnc do swojego zakładu, lecz wcześniej chcesz rozważysz wszystkie wady i zalety? W dzisiejszym wpisie przybliżamy 6 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem obrabiarki sterowanej numerycznie.

1. Precyzja

Maszyny cnc to urządzenia sterowane numerycznie. Przed rozpoczęciem cyklu produkcji operator wprowadza żądane ustawienia w panelu operatorskim, a następnie maszyna przystępuje do pracy. Ponieważ obróbka dokonywana jest automatycznie, maszyny cnc zapewniają doskonałą precyzję. Obrabiane elementy są idealne przycięte czy szlifowane, co niemal nie zdarza się nawet najzdolniejszym operatorom maszyn tradycyjnych. Zapewniają niemal 100% odwzorowania projektu. Warto to rozważyć, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości produkcji.

2. Powtarzalność

Sterowane numerycznie obrabiarki cnc zapewniają powtarzalność pracy niemożliwą do osiągnięcia przez człowieka czy maszynę tradycyjną. Dokładne pozycjonowanie elementu i możliwość wielokrotnego wykorzystania tych samych ustawień dla każdego elementu to rzeczy, które gwarantują doskonałą jakość produkcji seryjnej. W dłuższej perspektywie oznacza to redukcję kosztownych odpadów i minimalizację ryzyka błędów ludzkich.

3. Prosta obsługa

Obsługiwanie urządzeń cnc wymaga pewnej wprawy, ale generalnie nie jest trudne i każdy może się tego nauczyć. Nawet jeśli mówimy o skomplikowanych operacjach obróbkowych. Urządzenia te wyposażone są przez producentów w zawaansowane funkcje sterowania i programowania. Maksymalnie ogranicza to ilość czynności wykonywanych przez człowieka.

4. Oszczędność czasu

Zakupione do fabryki maszyny cnc zapewniają dużą oszczędność czasu, a wszystkie zmiany czy poprawki można dokonywać bardzo szybko. Minimalizuje to ilość przestojów i korekt wynikających z błędów ludzkich, powstałych np. w efekcie fizycznego zmęczenia. Maszyny cnc ponadto pomagają lepiej planować produkcję.

5. Koszty zakupu i napraw

Sterowane numerycznie obrabiarki są zawaansowaną technologią, która powoli staje się standardem. Wciąż jednak są dość drogie w porównaniu do tradycyjnych obrabiarek. Kupując je do zakładu, trzeba liczyć się z ewentualnymi naprawmy, które też są kosztowne, podobnie jak części zamienne.

6. Czy eliminują błędy?

Zasadniczo w świecie przemysłu nie istnieją maszyny i procesy, które byłyby całkowicie bezbłędne. Maszyny cnc same z siebie przecież nie pracują – steruje nimi program ustawiony przez człowieka. Wciąż istnieje ryzyko, że operator coś pomiesza i wciśnie zły przycisk powodując błędy w produkcji. Niemniej zalety maszyn cnc zdecydowanie przewyższają wady, dlatego ta technologia w najbliższej przyszłości stanie się dominująca w polskich fabrykach.

Artykuł przygotował sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący silniki krokowe - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/81-automatyka/silniki-krokowe

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.