Matura tuż za rogiem? Podpowiadamy jak się do niej skutecznie przygotować

Marek Szydełko
02.06.2022

Na początku myślimy, że do matury jest jeszcze mnóstwo czasu, w końcu to dopiero w maju i jeszcze za wcześnie, żeby się tym przejmować. Jednak pora jak najszybciej zmienić to myślenie! Czas mija szybciej niż nam się wydaje. Materiału do opanowania do tego egzaminu jest mnóstwo, a im więcej czasu na to poświęcimy, tym większa szansa na dobre wyniki. Niewątpliwie matura wymaga od nas ogromnej wiedzy i umiejętności, które zdobywamy podczas wszystkich lat szkoły średniej. Aby uzyskać świetne wyniki nie wystarczy jedynie chodzić na lekcje i od czasu do czasu zajrzeć do książek do liceum. Już przy przedmiotach podstawowych (j. polski, matematyka, j. obcy) jest mnóstwo materiału do nauki, a co dopiero przy rozszerzeniach. Pora brać się do roboty!

Zacznijmy od planu!

Nie bez powodu mówi się, że najważniejszy jest plan, który w przypadku egzaminu maturalnego nabiera szczególnego znaczenia. Dla niektórych osób może wydawać się to bez sensu, ale powiedzą tak wyłącznie osoby, które z tego nie korzystały. Efektywne planowanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Materiału do matury jest dużo, czas cały czas ucieka, a nas powoli dopada stres i panika. Na spokojnie, wszystko da się jakoś poukładać. W naszym planie musimy uwzględnić zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Powtórki z książek do liceum muszą być połączone z robieniem zadań. Zazwyczaj są w tej kwestii dwie szkoły -albo powtarzamy dany dział i od razu robimy do niego zadania, albo na początku przerabiamy całą teorię, a zadania zostawiamy zbiorczo na sam koniec. Musimy zobaczyć jaka opcja nam bardziej odpowiada.

Skuteczne sposoby nauki

Jeśli ktoś szuka jednego, sprawdzonego przepisu do nauki, który zawsze kończy się sukcesem może mieć pewność, że taki nie istnieje. Każdy z nas jest inny i sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie jaka metoda nauki jest dla nas najbardziej efektywna. Niektórzy stawiają na długie siedzenie nad książkami do liceum, inni robią kolorowe notatki, wypełnione rysunkami i schematami, a jeszcze innym pomysłem jest oglądanie filmów i słuchanie audiobooków. Co więcej, alternatywą dla książek do liceum może okazać się nawet gra komputerowa. Dobrze jest korzystać z różnych metod, tak aby nauka była różnorodna i ciekawa. Dodatkowo warto wspomnieć, że kluczową kwestię zajmują tutaj materiały, z których korzystamy. Stawiajmy tylko na sprawdzone wydania repetytoriów i zbiorów, ponieważ w przeciwnym razie może to skutkować nauką z błędami. 

Nie sama teoria jest najważniejsza

Matura jest bardzo rozbudowanym egzaminem, sprawdzającym wszystko to czego nauczyliśmy się przez ostatnie lata. Tutaj sama wiedza z książek do liceum nie wystarczy, ponieważ równie istotną rolę odgrywa część praktyczna. Arkusz maturalny składa się z różnorodnych zadań, do których wykonania potrzeba nam szeregu umiejętności i logicznego myślenia. Trzeba połączyć kilka faktów, wyjaśnić zjawiska, wyciągnąć wnioski. Nie można przygotować się do tego bez robienia zadań. Im więcej ich zrobimy, tym sprawniej pójdzie nam na finalnym egzaminie. Musimy również pamiętać, że istnieje pewien sposób formułowania odpowiedzi w arkuszu maturalnym. Dlatego oprócz zadań z repetytoriów, warto jest również sięgnąć po matury z poprzednich lat i przeanalizować je wraz z kluczem odpowiedzi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie