Metmin - Jak działa? Kiedy się go stosuje?

Piotr Kowalczyk
14.03.2022

Sezonowe alergie są bardzo problematyczne, na skutek kontaktu z alergenami dochodzi do nasilenia objawów, które mocno utrudniają normalne funkcjonowanie. Alergia towarzyszy zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym, może wystąpić u osób w każdym wieku. Kluczową kwestią jest znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie go. Niestety nie zawsze jest to możliwe, trudno mówić o unikaniu ekspozycji na pyłki czy roztocza kurzu, które są niemalże wszędzie. W takich przypadkach pozostaje leczenie objawowe lub przeprowadzenie terapii odczulającej. W celu złagodzenia symptomów alergii stosuje się różne leki, bardzo popularne są preparaty zawierające glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym typu Metmin.

Jakie działanie ma Metmin?

Lekiem o działaniu przeciwzapalnym, który stosuje się w leczeniu objawowym przy alergii sezonowej, jest Metmin. Ma on w składzie dwie substancje czynne w postaci furoinianu mometazonu i chlorku benzalkoniowego. Preparat hamuje reakcję alergiczną, dzięki czemu niweluje uporczywe objawy spowodowane przez substancję uczulającą. Metmin podaje się donosowo, służy do leczenia objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej. Może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci powyżej trzeciego roku życia. Metmin znalazł zastosowanie również w leczeniu polipów. Substancje aktywne w preparacie są silnymi inhibitorami wytwarzania leukotrienów i cytokin.

Metmin zalicza się go do leków kortykosteroidowych. Stosowany miejscowo łagodzi objawy w postaci świądu, kichania, obrzęku i podrażnienia błony śluzowej. Zmniejsza także ilość produkowanej wydzieliny z nosa. Lek może być stosowany także w leczeniu całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. W celu uzyskania pożądanych efektów wystarczy stosować dwie dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeśli objawy nie ustąpią, to można zwiększyć dawkę do czterech psiknięć, ale po odnotowaniu poprawy powinno się ją zmniejszyć. W przypadku dzieci od trzeciego do jedenastego roku życia nie należy stosować więcej niż jednego psiknięcia do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Czy stosowanie leku Metmin wiąże się z jakimiś skutkami ubocznymi?

Pomimo tego że Metmin stosuje się miejscowo, donosowo, mogą wystąpić różne działania niepożądane. Skutki uboczne pojawiają się głównie u osób borykających się z polipami w nosie. Możliwie jest wystąpienie krwawienia z nosa, owrzodzeń, podrażnień, uczucia pieczenia. Do działań niepożądanych zalicza się także zapalenie i podrażnienie gardła, bóle głowy, zapalenie górnych dróg oddechowych. Istnieje również ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań kortykosteroidów, ale zdarza się to relatywnie rzadko. Niektórzy pacjenci zgłaszają reakcje nadwrażliwości, nieostre widzenie, zaburzenia węchu i smaku. Może dojść również do rozwoju jaskry i zaćmy, perforacji przegrody nosowej, zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Metmin nie jest zalecany kobietom w ciąży ani w okresie laktacji. Leku nie przepisuje się w przypadku nieleczonego, miejscowego zakażenia błony śluzowej nosa.

Źródło: Medyk Online

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie